Najlepsze ciekawostki o Polsce o których nie słyszeliście
Zdawać by się mogło, że mieszkając w kraju nad Wisłą doskonale zna się historię i geografię regionu. Nic jednak bardziej mylnego! Oto ciekawostki o Polsce.
Polska to 9 co do wielkości państwo europejskie. Czy wiesz, że powierzchnia Radomia jest dużo większa, niż Paryża, jednak w stolicy Francji mieszka dziesięciokrotnie więcej mieszkańców? Polskę zamieszkuje 38 484 000 osób, a jej powierzchnia to 312 679 km2. Nasz kraj leży w środkowej części kontynentu europejskiego i graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami.
Któż nie zna i nie zachwycał się nigdy bałtyckim złotem, czyli bursztynem? Polska jest jego największym wydobywcą i eksporterem na całym świecie – szacuje się, że udział polskich wyrobów na rynku światowym sięgać może nawet 70%.
W Polsce znaleźć można tak niecodzienne zjawisko przyrodnicze, jak pustynię. Pustynia Błędowska położona w okolicy Dąbrowy Górniczej jest jedynym tak dużym naturalnym skupiskiem piasków śródlądowych w Europie. Niestety jej obszar ulega zmniejszeniu, gdyż stopniowo zaczyna zarastać roślinnością. Na tym terenie kręcono liczne filmy, np. „Faraona”.
Góry Świętokrzyskie, choć stosunkowo niskie, mogą poszczycić się mianem najstarszych gór w Europie. Najwyższym szczytem jest tu Łysica (612 m n. p.m.).
Gdzie znajduje się środek Polski? Wytyczono go w miejscowości Piątek, 33 kilometry od Łodzi. W samym centrum miasta postawiono pamiątkowy pomnik.
Polskim biegunem zimna nazywane są Suwałki, jednak najzimniejsza miejscowość to Wiżajny, położona w województwie podlaskim. W tej „polskiej Syberii” w dniu 12 stycznia 1950 roku zanotowano rekordowo niską temperaturę aż minus 35, 5 stopnia ! Z kolei najcieplejsze polskie miasto to Tarnów w województwie małopolskim.
W którym mieście polskim znajduje się najwięcej rond? W Rybniku ! Do niedawna było tam ich 43, a planuje się budowę kolejnych!
W Malborku znajduje się największy na świecie gotycki zamek, który niegdyś był krzyżacką fortecą. Wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jedno z polskich miast położone jest na…44 wyspach ! Jest to Świnoujście. Trzy z wysp są duże – Uznam, Wolim, Karsibór. Pozostałe wysepki są dużo mniejsze. Wolin jest największą wyspą w całości leżącą na terytorium Polski.
Puszcza Białowieska z nieskażoną od wieków, pierwotną przyrodą uważana jest za najstarszy w Europie las. Niektóre z rosnących tu drzew mają ponad 500 lat ! Puszcza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyroda tutaj żyje bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony ludzi. Jest tu niespotykane nigdzie indziej bogactwo fauny i flory, a także rozmaitych grzybów.
Polska to największy eksporter jabłek w Europie – w rankingu światowym jesteśmy na trzecim miejscu! Co roku nasz kraj sprzedaje ponad 3 miliony ton tych owoców !