10 ciekawostek o Sopocie, które mogą Cię zaskoczyć!

Jak zapewne wszyscy wiedzą, Sopot to jedno z trzech miast znajdujące się w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim. Jest to typowo turystyczne miejsce a jego główną atrakcję stanowi z pewnością słynne Molo. W poniższym artykule przedstawimy Wam 10 ciekawostek o Sopocie, o których mogliście nigdy wcześniej nie słyszeć. Gotowi na porcję nowych informacji na temat tego malutkiego miasta? No to zaczynamy!

1. Pierwsze molo jakie powstało w Sopocie, zbudowane zostało przez stacjonujących tam wtedy Rosjan – miał on długość około 30 metrów, był to wówczas rok 1817, jednak gdy opuszczali oni owe miasto, spalili zbudowaną przez siebie budowlę.

2. Marina jachtowa, która znajduje się przy molo, jest tak szeroka, że pomieścić może aż 100 jednostek (40 łodzi, których długość wynosić może do 14 metrów lub 60 jachtów do długości 10 metrów). Zmiana to nastąpiła po remoncie, który zakończył się w roku 2011.

3. Od roku 2005 molo w Sopocie nosi imię Jana Pawła II – nadano je po dwukrotnej wizycie Karola Wojtyły w 1987 roku.

4. W Sopocie znajduje się zrekonstruowane grodzisko słowiańskie, które miało swoje miejsce od VIII do 1. połowy X w. Obejrzeć tam można nie tylko pokazy walk, ale także prezentacje rzemiosł. Grodzisko położone jest bardzo blisko centrum miasta.

5. Przy ulicy Abrahama znaleźć możecie dom powieściopisarki oraz poetki Stanisławy Fleszerowej-Muskat. Do jej najpopularniejszych utworów należą m.in.: “Sen o Morskiej Potędze, “Niepokonani. Niepokorni” jak również trylogia “Pozwólcie nam krzyczeć”, “Przerwa na życie”, “Wizyta”. Dom jej znany był z salonu zwanego “Salą Tortów”.

6. Bardzo popularnym miejscem w Sopocie jest Hotel Grand – to właśnie tam wypoczywały takie znane osobistości jak na przykład: kubański dyktator Fidel Castro, francuski prezydent Charles de Gaulle, jak również szach Iranu Reza Pahlavi czy niemiecka aktorka Marlene Dietrich. Warto również wspomnieć o wizycie Wladimira Putina (rok 2009). Co przyciągało ich do owego Hotelu? Przede wszystkim bliskość słynnego sopockiego kasyna – był to najbardziej luksusowa, a przy tym najdroższa wówczas budowla nad Zatoką Gdańską.

7. W Sopocie znajdziecie również kościół z 1901 roku – jego fundatorem został Cesarz Wilhelm. Kościół widoczny jest również z morza, ponieważ wystaje on zza domów i drzew. Nie można również nie wspomnieć o Krzywym Domu, który znajduje się na ulicy Monte Cassino. Zwany jest także Pijanym Domem.

8. Jeśli już o domach mowa to właśnie w Sopocie przy ulicy Kościuszki 3a znajduje się Najwęższy Dom – jego szerokość to 250 cm! Ponadto posiada on 3 piętra. Obok niego znajduje się również kamieniczka o szerokości 255 cm.

9. Kolejna z ciekawostek to ulica Obrońców Westerplatte zwana również Willową. To tam znajdują się stare neobarokowe i secesyjne wille pamiętające czasy życia ludzi wyższych sfer. Ogrody, które otaczają owe wille, często wykorzystywane były podczas kręcenia wszelakich produkcji filmowych.

10. Będąc w Sopocie tylko przejazdem warto zahaczyć także o restaurację zwaną Górski Zamek. Dlaczego? Została ona wybudowana tam ponad 100 lat temu, Stanowi ona dawną wieżę łączności oraz Wojewódzki Szpital Przeciwgruźliczy. Teraz jest to Zespół Pałacowo-Parkowy w Stawowie.

Mamy nadzieję, że dzięki nam odkryliście coś zupełnie nowego na temat Sopotu!