Budapeszt nieznany – 5 atrakcji, których nie znajdziesz w przewodnikach

budapeszt

O miejscach w Budapeszcie takich jak Zamek Królewski, Baszta Rybacka, bazylika św. Stefana czy plac Bohaterów możesz przeczytać niemal w każdym przewodniku. Poza powszechnie utartymi ścieżkami Budapeszt oferuje jednak znacznie więcej atrakcji. Niemal przy każdej ulicy w stolicy Węgier znajdziesz miejsca, o których wspomina się dosyć rzadko. Poznaj kilka z nich i odkryj inne oblicze tego miasta.

Jeśli chcesz poznać nieznaną stronę Budapesztu, koniecznie odwiedź ulice: Vámház krt. 1–3, Kazinczy, Mecset 14, Uri utca 9 i Szépvölgyi162. Chcesz wiedzieć, co się tam znajduje? Pracownicy AccorHotels pomogą Ci rozwiązać tę zagadkę.

1. Vasarcsarnok – najstarsza hala targowa w mieście

Halę zbudowano w 1897 roku na zlecenie Károliego Kamermayera, pierwszego burmistrza miasta. W planach Kamermayera Vasarcarnok miała skupiać lokalny handel w jednym miejscu. Zlecił więc zaprojektowanie budynku aż o 3 poziomach, co na tamte czasy było ogromnym przedsięwzięciem. Dziś 10 tysięcy m2 powierzchni targowiska to rozmiary współczesnych galerii handlowych.

Jeśli chcesz poznać węgierską kuchnię, to miejsce na pewno zwróci Twoją uwagę. Choć w pobliżu największych atrakcji turystycznych możesz kupić typowe dla tego regionu potrawy (np. langosze), zazwyczaj przypominają one niezdrowe fast foody. Natomiast w hali targowej Vasarcsarnok spróbujesz lokalnych warzyw (w tym tradycyjnych ogórków kiszonych) oraz tokaju, czyli węgierskiego, słodkiego wina. Nie chcesz robić zakupów spożywczych? Zamów więc wybrane potrawy w jednej z restauracji mieszczących się na górnej kondygnacji, gdzie znajdziesz mnóstwo tradycyjnych dań.

Zanim odwiedzisz Vasarcsarnok – garść praktycznych wskazówek:

Adres: ul. Vámház krt. 1–3

Dojazd: tramwaj (47, 47B, 48, 49), autobus (15, 83, 115), metro (M4 – Fővám tér)

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 6:00–17:00

wtorek – piątek: 6:00–18:00

sobota: 6:00–15:00

2. Romkocsmák czyli knajpy i puby w rumowiskach kamienic

Węgierska kuchnia i zwyczaje związane z jedzeniem są na tyle charakterystyczną częścią kultury Budapesztu, że warto zwiedzić kilka restauracji w tracie wizyty w tym mieście. Jeśli ciekawi Cię, jak mieszkańcy spędzają tutaj wolne wieczory, zajrzyj na ulicę Kazinczy. Tutejsze stare (niekiedy niemal całkowicie zrujnowane) kamienice zostały przekształcone w lokale gastronomiczne o bardzo ciekawym wystroju. Wszędzie zobaczysz mnóstwo świateł, neonów i tablice z wypisanym menu. Klimat lokali można porównać do restauracji i barów z warszawskiej Pragi. Choć z zewnątrz mogą nieco zniechęcać, w środku zachwycają różnorodnością barw, zdobień i przede wszystkim wspaniałymi zapachami i smakami.

W Romkocsmák z pewnością spędzisz długie godziny. Na wizytę w najciekawszych lokalach (i spróbowanie najlepszych dań) musisz bowiem poświęcić trochę czasu. Zadbaj więc, żeby powrót do hotelu był szybki i prosty. Zarezerwuj nocleg po prawej stronie Dunaju, gdzie od Mercure Budapest City Center do Romkocsmák czeka Cię niecałe 15 minut spaceru.

Zobacz wszystkie hotele Budapeszt >>

Zanim odwiedzisz Romkocsmák – garść praktycznych wskazówek:

Adres: ul. Kazinczy (najwięcej pod numerem 14 i 15)

Dojazd: trolejbus (74)

Godziny otwarcia: w zależności od lokalu (np. Simple Garden jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00–4:00, w piątek 10:00–4:00,  w sobotę 12:00–4:00, a w niedzielę 9:00–15:00).

3. Ślad po tureckim panowaniu – Mauzoleum Gül Baby

Czy wiesz, że Budapeszt przez ponad 140 lat znajdował się pod panowaniem Tureckim? Mimo to w mieście zobaczysz niewiele śladów islamskiego panowania. Poza łaźniami (np. Ruda) jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc jest Türbe Gül Baby, czyli mauzoleum muzułmańskiego zakonnika (derwisza), który przyjechał do Budy wraz z tureckim wojskiem. Jego radość ze zdobycia miasta nie trwała jednak długo. Zmarł w 1541 roku w trakcie uroczystości związanych ze zwycięstwem. Według podań w jego pogrzebie uczestniczył nawet sam sułtan Sulejman Wspaniały (jego losy poznasz m.in. dzięki serialowi „Wspaniałe stulecie”).

Gül Baba został pochowany w dzielnicy Rózsadomb (różane wzgórze). Po śmierci uzyskał także przydomek Baba, czyli „róża”. Wiesz, że przez setki lat Mauzoleum Gül Baby  zmieniało swój charakter? Po odbiciu Budy z rąk Turków jezuici przebudowali je na kaplicę, a (po upadku zakonu) zostało ono przemienione na dom mieszkalny. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku miejscu przywrócono pierwotną funkcję.

Niestety obecnie nie można wejść do środka świątyni. W mauzoleum trwa bowiem remont, który ma zakończyć się w pierwszej połowie 2018 roku. Możesz jednak odwiedzić ogród różany i uliczki wzgórza.

Zanim odwiedzisz Türbe Gül Baby – garść praktycznych wskazówek:

Adres: ulica Ganz 4

Dojazd: autobus (109)

Godziny otwarcia: ogród – bez ograniczeń

4. Podziemna strona Budapesztu – Labiryntus

Zamek Królewski w Budapeszcie zna niemal każdy, kto interesował się wyjazdem do stolicy Węgier. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że pod jego powierzchnią rozciągają się kilometry ciemnych, wydrążonych w skale przejść. Spacer nimi to idealny sposób na poznanie miasta od nieco innej, bardziej mrocznej strony. Podczas przechadzania się ciasnymi korytarzami poczujesz się, jakbyś grał w filmie „Upiór w operze”.

Zobacz, jakie ścieżki możesz wybrać pośród tras mających łącznie 10 km długości:

  • Labirynt historyczny – na tym odcinku zobaczysz imitacje najsłynniejszych naskalnych dzieł, w tym malowidła z jaskini Lascaux;
  • Labirynt innego świata – czyli 40 milionów lat historii świata pokazanej za pomocą skamielin;
  • Labirynt z lampami oliwnymi – spacer w podziemiach przy migoczącym świetle świec.

Uwaga. W niektórych miejscach możesz spotkać dziwne, wyglądające jak żywe, postacie. To ostatnie eksponaty z działającego tu kiedyś muzeum figur woskowych. Czy aby na pewno? Podobno dawniej król Maciej Korwin więził tu Włada III Drakulę… Odważysz się wejść do środka?

Zanim odwiedzisz Labiryntus – garść praktycznych wskazówek:

Adres: ulica Úri utca 9

Dojazd: autobus (16, 16A, 116)

Godziny otwarcia: codziennie 10:00–19:00

5. Najdłuższa jaskinia w Budapeszcie – Pál-völgyi

Budapeszt to miasto pod którym przepływa mnóstwo źródeł termalnych, w stolicy Węgier nie brakuje też setek kilometrów jaskiń. Najdłuższą z nich jest Pál-völgyi znajdująca się około 3 km na północny zachód od mostu Małgorzaty. Pál-völgyi ma 30 km, ale turystom udostępniono zaledwie 0,5 km odcinek. Trasa ta może jednak zmęczyć nie jednego piechura. Jeśli się tam wybierzesz, będziesz musiał pokonać ponad 400 schodów, w tym przejść 7-metrową, niemal pionową, drabinę ze 120 stopniami.

O czym warto pamiętać przed wizytą w jaskini? Koniecznie zabierz ze sobą ciepłe ubranie. Przez cały rok w jaskini panuje stała temperatura sięgająca około 10°C. W trakcie spaceru nie dotykaj też ścian. Skały są bowiem pod ochroną, a w czasach wojny, gdy jaskinia służyła jako schron, zostały dość mocno uszkodzone.

Zanim odwiedzisz Pál-völgyi – garść praktycznych wskazówek:

Adres: ulica Szépvölgyi 162

Dojazd: autobus (65, 65A)

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela: 10:00–17:00

Odkryj stolicę Węgier po swojemu

Zaciekawiły Cię miejsca, które nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników? Przekonaj się, jak Vasarcsarnok, Romkocsmak, mauzoleum Gül Baby, Labiryntus i jaskinia Pál-völgyi wyglądają w rzeczywistości. Spróbuj też sam znaleźć nietypowe atrakcje Budapesztu. Miasto zaoferuje Ci wiele wspaniałych miejsc, o których wiedzą głównie żyjący w nim Węgrzy.

Oceń post