Afryka to niezmiernie ciekawy, nadal nie do końca zbadany kontynent

Lwy w Afryce

Afryka jest drugim pod względem wielkości kontynentem na naszym globie. Zajmuje powierzchnię 30, 37 mln km². Przez jego terytorium przechodzi zarówno południk 0°, obydwa zwrotniki a także równik. Poznaj interesujące ciekawostki na temat Afryki.

Afryka jest zdecydowanie najsłabiej zurbanizowanym kontynentem, tylko ok. 39% ludności zamieszkuje w miastach. W Afryce mieszka ponad 1 280 000 000 osób. Największym miastem jest Lagos w Nigerii – mieszka tu ponad 21 milionów osób.

W Afryce mówi się ponad dwoma tysiącami różnych języków oraz ich dialektów. Jednak najwięcej mieszkańców kontynentu posługuje się językiem arabskim. Na kolejnych miejscach znalazły się języki angielski, suahili oraz francuski.

Najwyższym afrykańskim szczytem jest góra Kilimandżaro, która wznosi się w Tanzanii. Ma ona wysokość 5895 metrów n. p.m., a w jej składzie znajdują się trzy wulkaniczne szczyty – Uhuru, Mawenzi oraz Shira. Natomiast najniżej położone miejsce na kontynencie afrykańskim to jezioro Asal, które znajduje się aż 153 metry pod poziomem morza w Dżibuti. Jest to drugie pod względem zasolenia (zaraz po kanadyjskim jeziorze Patience) jezioro na świecie. Jego powierzchnia jest zmienna i waha się od 50 do 100 kilometrów kwadratowych.

Afryka jest największym na świecie dostawcą i producentem diamentów i innych kamieni szlachetnych na świecie. Aż 50% drogocennych kamieni pochodzi właśnie z tego kontynentu. Do krajów, w których wydobywa się ich najwięcej należy RPA, Botswana oraz Angola.

Zapewne nigdy byś nie pomyślał, że Afrykę mogą zamieszkiwać… pingwiny ! Z pozoru wydawać się to może niedorzeczne i irracjonalne, jednakże prawdą jest, że na kontynencie afrykańskim zamieszkuje ich około 55 tysięcy (jeszcze sto lat temu mieszkała tu populacja tych ptaków licząca 4 miliony). Niestety naukowcy przewidują, że wszystkie pingwiny z terenów afrykańskich mogą zniknąć za kilkanaście lat.

Jezioro Czad, będące jednym z czterech największych zbiorników wodnych w Afryce, zmniejszyło swoją powierzchnię o prawie 95% w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Co gorsza, zmiany klimatu oraz wzrastające zapotrzebowanie na wodę pitną, powodują jeszcze dynamiczniejsze wysychanie jeziora, przez co wkrótce może ono niemal całkowicie zniknąć!

Jezioro Czad zanika, za to zwiększa się powierzchnia… pustyni Sahara! Dzieje się to przez stale narastającą utratę przez gleby naturalnej wilgotności, a także przez wymieranie roślin. Jest to spowodowane niszczącą działalnością człowieka. Sahara rozrasta się w tempie około pięciuset metrów w ciągu każdego miesiąca.

Czy wiesz, że jedno z afrykańskich państw posiada aż trzy stolice? To Republika Południowej Afryki. Każde z tych miast jest częstym kierunkiem podróży zagranicznych gości. Kapsztad stanowi główne centrum legislacyjne. Pretoria jest bazą inwestycyjną, z kolei zaś Bloemfontein jest stolicą sądową.

4.5/5 - (ilość ocen: 4)