Brak progresu na siłowni. Co robić?

Brak progresu na siłowni. Co robić?

Siłownia to świetny sposób na sprawdzenie się i zrobienie z siebie faceta. Siłownia daje nam pewność siebie i wewnętrzny spokój. Motywacja jest jednak wprost proporcjonalna do osiąganych wyników siłowych i przyrostu masy mięśniowej.

Motywacja zaczyna spadać w momencie gdy po kilku miesiącach intensywnych ćwiczeń nasza sylwetka wygląda jak wyglądała na początku przygody ze sportami siłowymi. Często możemy również wówczas zaobserwować zastój w ciężarach.

Jest to frustrująca sytuacja i ciężko jest sobie z nią poradzić. Każdy adept sportów marzy o tym aby z tygodnia na tydzień zaliczać progres na ciężarach i iść w górę. Rzeczywistość jednak często bywa zgoła odmienna. Warto jednak iść na przód i się nie poddawać.

Zawsze można znaleźć wyjście z sytuacji. Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie. Co zrobić gdy zauważymy brak progresu na siłowni? Co robić?

Zmiana diety

Może to być czynnik które spowoduję przyrost masy mięśniowej a co za tym idzie podnoszenie większych ciężarów. Dobra, wartościowa dieta bogata w składniki odżywcze to podstawa o której nie możemy zapomnieć.

Odpowiednia ilość białka, tłuszczów, węglowodanów oraz delikatna nadwyżka kaloryczna może pomóc nam przełamać stagnację treningową.
Więcej odpoczynku.

Być może nasz tryb życia, praca oraz treningi na siłowni powodują to, że nasz organizm jest zbytnio przeciążony czego skutkiem jest zastój w treningach. Jeżeli czujemy się przemęczeni warto uciąć po jednej z serii z każdego ćwiczenia z naszego treningu. Może dać nam to wystarczająco dużo aby wrócić na następny trening wypoczętym i w pełni sił.
Zmniejszenie ciężarów. To paradoksalnie może nam pomóc.

Jeżeli odnotowaliśmy zastój w progresie siłowym warto zejść na każdym ćwiczeniu o dziesięć procent z ciężaru. Dzięki temu będziemy mogli w krótki czasie powrócić do wcześniej podnoszonych ciężarów a przy tym nasz organizm będzie sądził, że zaliczyliśmy progres siłowy. Dzięki temu łatwiej przyjdzie nam kolejne zwiększenie ciężaru.

Bardziej techniczne wykonywanie ćwiczeń. Kolejnym z możliwych powodów przez który nie zaliczamy progresu. Możemy ciężko pracować na siłowni. Jeżeli wykonujemy jednak nie do końca poprawnie technicznie ćwiczenie, obciążenie przejmują inne partie mięśniowe. A partia którą trenujemy została wystarczająco przetrenowana. Dlatego czasami warto zmniejszyć ciężar i skupić się na tym aby pracowała dana partia mięśni przy ćwiczeniu, które aktualnie wykonujemy.

Zmiana planu treningowego. Winowajcą zastoju w naszym treningu może być źle ułożony plan treningowy, który sprawdzał się tylko do pewnego momentu. Musimy pamiętać że plan treningowy musi zostać stworzony tak dać nam odpowiedni bodziec do treningu a jednocześnie pozwolić nam na wystarczająco dobrą regenerację.

Przy układaniu planu treningowego warto trzymać się sprawdzonego schematu, który mówi o tym, że maksymalna ilość serii na duże partie mięśniowe wynosi dwanaście serii a na mniejsze partię dziewięć. Warto skupić się na głównych ćwiczeniach wielostawowych i na nich budować siłę. Powinniśmy także sięgać głównie po wolne ciężary w miarę możliwości omijając maszyny.

4.4/5 - (ilość ocen: 9)