10 ciekawostek o Zakopanem, które mogą Cię zaskoczyć!

Zakopane to miasto położone na południu Polski, w górach. Jego główną atrakcją są oczywiście Tatry i Morskie Oko, ale w tym artykule chcielibyśmy skupić się na ciekawostkach na temat tego wspaniałego miejsca, o których mogliście nigdy wcześniej nie słyszeć. Ktoś jest zainteresowany? No to zaczynamy!

1. Czy wiedzieliście skąd w ogóle wzięła się nazwa “Zakopane“? Nie, nie chodzi tutaj o śnieg, który pokrywa miasto, a o pewną historię, a mianowicie w miejscu zwanym Krupówek znajdowała się niegdyś tylko i wyłącznie polana pełna sosen i żadnej żywej duszy obok nie uświadczyłbyś tam na pewno z wyjątkiem pewnego mężczyzny, który postanowił ów miejsce odmienić – wykarczował je i zmienił je tak, by nadawało się ono pod uprawę – przekopał on tym samym część doliny znajdującej się pod Tatrami. W pobliskich wioseczkach postanowiono miejsce to nazwać właśnie kopane, a skoro mieszkał on za kopane, to czemu by właśnie nie tak nazwać owe miasteczko?

2. Zakopane to miasto najwyżej położone w całej Polsce, a wszystko to oczywiście za sprawą otaczających go gór. Najwyższy punkt, który znajduje się w obrębie administracyjnym Zakopanego wynosi aż 2301 m i jest to szczyt Świnicy!

3. Zakopane startowało w konkursie na organizatora Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku jednak przegrało w starciu z włoskim miastem, a mianowicie Turynem.

4. Zakopane to nie tylko miasto słynne z długich wspinaczek czy z Pucharu Świata w Skokach Narciarskich ale i również bogatej historii – pod koniec XIXw. miasto to zamieszkiwało wielu słynnych polskich przedstawicieli kultury takich jak: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz (autor stylu zakopiańskiego w dziedzinie budownictwa) czy choćby Jan Kasprowicz.

5. To właśnie w Zakopanem powstała pierwsza poczta, oświetlenie oraz telegraf.

Więcej ciekawostek znajdziecie na 26 najlepszych ciekawostek o zakopanem

6. Pewnie wielu z Was zastanawiało się skąd wzięły się nazwy “dzielnic” Zakopanego – już przybywamy z tłumaczeniem: mają one oczywiście związek z nazwiskami rodzin zamieszkujących Zakopane.

7. Wyjaśnienie zagadki widma brockenu – jest to zjawisko optyczne występujące w górach w Zakopanem. Daje ono pozorne powiększenie naszego ciała i powstaje ono wtedy gdy dana osoba stoi w jednej linii pomiędzy Słońcem a mgłą, która znajduje się niżej od tej właśnie osoby. Na owej mgle można zaobserwować swój własny cień, nierzadko również świetlistą otoczkę wokół niego. Istnieje również swego rodzaju przesąd mówiący o tym właśnie widmie – osoba, która go zobaczy, umrze w górach, chyba że zobaczy go trzy razy – wtedy jest w pełni bezpieczny.

8. Kolejna z ciekawostek obejmuje ulicę Krupówki znajdującą się w Zakopanem – skąd się ona właściwie wzięła? A mianowicie od polany Krupówki, przez którą przebiega owa ulica, natomiast nazwa polany od rodziny Krupowskich. Jej długość to ponad 1000 m.

9. Jedna z lepszych ciekawostek na temat Zakopanego to ta dotycząca pensjonatu Sanato znajdującego się na wzgórzu Antałówki – od 1985 do lat 90 XX w. stanowił on Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy jednak po tym gdy trafił on w prywatne ręce, pozostał on totalnie opuszczony. Wejście do środka wywołuje w wielu panikę i lęk.

10. Ostatnia ciekawostka dotyczyć będzie zagadkowej tragedii w Jaworowej Dolinie – 2 sierpnia 1925r. rodzina Kaszniców wraz ze swoim 12-letnim synem postanowiła wybrać się w góry w międzyczasie robiąc przerwę w schronisku. Spotkali oni 4 doświadczonych wędrowców, którzy również wybierali się Jaworową Doliną do Zakopanego. Niestety, rodzina spowalniała ich dlatego został przy nich tylko jeden taternik – Ryszard Wasserberger. W nocy koło Żabiego Stawu cała grupa postanowiła odpocząć – wszyscy z wyjątkiem kobiety zmarli. Badania wykazały problemy sercowe męża oraz syna – Wacława, jednak taternik Wasserberger nie chorował na nic. Do tej pory zagadki nie udało się wyjaśnić co zabiło mężczyzn i chłopca.

Mamy nadzieję że przedstawione przez nas ciekawostki okażą się być dla Was interesujące!