Ciekawostki oraz informacje o mieście Stuttgart
Region Stuttgartu jest geograficznym, gospodarczym i politycznym centrum kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
Region Stuttgart słynie z silnej gospodarki, jako kolebka motoryzacji, ojczyzna niezliczonych globalnych graczy i innowacyjnych średnich przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej i maszynowej.
Najstarsza historia regionu Stuttgartu sięga czasów rzymskich. W Cannstatt, obecnie jednej z największych dzielnic miasta, zbudowano twierdzę. W wiekach, które nastąpiły po upadku Imperium Rzymskiego, obszar ten znalazł się pod kontrolą różnych władców, w tym Franków i Karolingian.
Jednak dopiero w X wieku widoczne stały się korzenie Stuttgartu. Mówi się, że książę Herzog Liudolf von Schwaben założył stadninę w rejonie doliny Nesenbach w 950 r. n.e. Znany jako Stutengarten, jego herb pochodzi z herbu oryginalnego gospodarstwa. W zapiskach historycznych z 1160 roku z pewnością wspomina się o Hugo de Stuokarten.
Miasto nauki – Stuttgart ma najwyższe zagęszczenie organizacji naukowych, akademickich i badawczych w Niemczech
Mieszczą się tutaj dwie najpopularniejsze na świecie firmy samochodowe: Mercedes-Benz i Porsche. Stuttgart oferuje muzea samochodowe (oczywiście Mercedes i Porsche) oraz Garbus (drugi najczęściej sprzedawany samochód świata) został tu opracowany.
W regionie Stuttgartu znajduje się 179 miast i gmin podlegających władzom lokalnym pięciu powiatów Böblingen, Esslingen, Ludwigsburg, Göppingen i Rems-Murr, a także stolicy kraju związkowego Stuttgart.
Miasto posiada drugie co do wielkości zasoby wody mineralnej w Europie.
Z wieloma winnicami, parkami i lasami Stuttgart należy do najbardziej zielonych miast Europy.
W XIII wieku średniowieczne miasto Stuttgart uzyskało prawa miejskie. Sto lat później Stuttgart stał się oficjalną rezydencją hrabiego Wirtembergii i miasto zaczęło się szybciej rozwijać. Do 1488 roku miasto stało się oficjalną stolicą regionu
Co warto zobaczyć w Stuttgarcie
W XIX wieku do Stuttgartu przybyła kolej, która przyniosła możliwość raz na zawsze zmienić bieg historii miasta. Wraz z koleją nastąpiła industrializacja. Wynalezienie przez Boscha świecy zapłonowej i opracowanie przez Daimlera silnika benzynowego było ważnym czynnikiem w rozwoju gospodarki miasta. Gottlieb Daimler wynalazł samochód w swoim lokalnym warsztacie Cannstatt.
Między ostatnim czwartkiem listopada a 23 grudnia każdego roku odbywa się w Stuttgarcie jeden z największych targów świątecznych w Europie. Pochodzący z 1692 roku i składający się z około 280 ozdobionych straganów przyciąga około 3 miliony odwiedzających rocznie.
Stuttgart ma swój własny Oktoberfest – nazywa się go Wasen obchodzi się go dwa razy w roku! Nieco mniejszy od monachijskiego Oktoberfest, jednak przyciąga prawie tyle samo zwiedzających, co jego starszy brat.
Fakty i liczby dotyczące regionu Stuttgartu:
Rozmiar: 3 654 km²
Liczba ludności: 2,7 mln (z 170 krajów)
Gęstość zaludnienia: 720 mieszkańców/km²
Produkt krajowy brutto: 102 mld euro
Jedna z wiodących lokalizacji biznesowych w Europie z 1,1 mln miejscami pracy
Położony w środku silnego trójkąta gospodarczego Frankfurt – Monachium – Zurych
Region otaczający stolicę kraju związkowego o najsilniejszej gospodarce w Niemczech
Wysoki stopień stabilności społecznej
Kultura światowej klasy
68 zamków i pałaców
Roczna produkcja wina w wysokości 42 mln litrów