Co warto zobaczyć w Zakopanem

Co warto zobaczyć w Zakopanem

Zakopane – nazywane również stolicą Tatr – oferuje tak wiele atrakcji, że kilka tygodni nie wystarczyłoby, aby je wszystkie zobaczyć. Jeśli jednak jesteś w Krakowie w interesach, warto byłoby wybrać się tam na jednodniową wycieczkę, aby poczuć to miejsce. Dojazd do Zakopanego ze stolicy Małopolski zajmuje około 2 godzin. Zatem co warto zobaczyć w Zakopanem?

Cóż, to raczej zatłoczone miasto turystyczne, bardzo popularny cel podróży.

Znajdziesz tutaj małe muzea, wiele barów i restauracji.

Kiedy jadę do Zakopanego – to nie po to, aby odwiedzić miasto, ale po to, aby wybrać się w Tatry.

W takiej sytuacji Zakopane można wykorzystać jako węzeł komunikacyjny.

Latem Tatry też będą przepełnione, ale warto je odwiedzić, a w Zakopanem można spać „w górach”, a nie w centrum Zakopanego. Ale pamiętaj, aby wziąć śpiwór, bo może być trudno znaleźć wolne miejsca w pokojach. W takim przypadku można by spać na ziemi, ale trzeba za to jeszcze zapłacić. Taka opcja dla hadrcorowcow.

Warto też odwiedzić słowacką część Tatr. Można je zwiedzać nawet z Zakopanego po prostu przekraczając granicę na Łysej Polanie. Można tam dojechać dowolnym autobusem do Morskiego Oka – Palenicy Białczańskie).

Po przekroczeniu granicy, na Słowacji, można również szukać miejsca do spania.

Pierwszym krótkim przystankiem może być wieś Chochołów z oryginalną XIX-wieczną zabudową. Chałupy w Chochołowie należą do najlepszych zabytków klasycznego stylu podhalańskiego, a miejsce to określane jest mianem „żywego skansenu”.

Jeśli chodzi o zwiedzanie samego Zakopanego to warto wjechać kolejka linową na Kasprowy Wierch – wybrać się jedyną w Polsce górską kolejką linową i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z góry. Z biletem powrotnym, Twój wagon zabierze Cię z powrotem w niespełna dwie godziny, a sama jazda trwa około 20 minut.

Jeśli wiosną wybierasz się do Zakopanego, warto wybrać się do Doliny Chochołowskiej, która o każdej porze roku wygląda pięknie, a wczesna wiosna sprawia, że jest naprawdę czarująca.

Zanim dotrzesz do centrum Zakopanego, pomyśl o zatrzymaniu się w słynnym Sanktuarium Matki Bożej w Krzeptowkach.

Spacer ulicą Kościeliską – najstarszą ulicą Zakopanego, o wyjątkowo ciekawej architekturze. To tutaj możemy poczuć prawdziwy charakter Podhala.

Kolejka linowa Gubałówkę. Ciekawą wycieczkę można odbyć na Gubałówkę kolejką linową. Na szczycie czeka wiele atrakcji, jak na przykład piaszczysta plaża z leżakami.

Spacer po Krupówkach – nazywanych przez mieszkańców Krakowa „ulicą Floriańską w Zakopanem” ze względu na tętniącą życiem atmosferę, z wieloma sklepami i restauracjami.

Doświadczeni wędrowcy, przyzwyczajeni do 5-6 godzinnego spaceru, mogą wspiąć się na Giewont z Doliny Strążyskiej (2,5 godziny wspinaczki po drodze w górę), a następnie zejść przez Kondratową i Kalatówki do Kuźnic (kolejne 3 godziny), gdzie w drodze powrotnej do miasta dostępne są mini autobusy.

W drodze powrotnej do centrum miasta natrafiamy na lokalny targowisko położone pomiędzy samym podnóżem wzgórza a ulicą Krupówki. Znajdziemy tam lokalne pamiątki (drewniane, skórzane, wełniane itp.) wraz z kurtkami skórzanymi i futrzanymi, ubraniami, butami, owocami, warzywami i całą aleją lokalnych sprzedawców sera owczego. Zjesz tutaj Oscypka w różnych kształtach i rozmiarach.

4.9/5 - (ilość ocen: 13)