Azja – informacje, fakty i ciekawostki o kontynencie Azjatyckim
Azja wraz z Europą tworzy Eurazję, będącą największym kontynentem na naszym globie. Sama Azja zajmuje niebagatelny obszar 44, 5 mln km2 (czyli prawie 30% powierzchni wszystkich lądów Ziemi). Zamieszkuje ją ponad 4 miliardy ludzi. Jest tu niesamowite bogactwo kultur, języków, ras i wierzeń. Azja jest kolebką największych światowych religii – chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, hinduizmu.
Ukształtowanie terenu jest tu przeważnie wyżynno-górzyste. Średnia wysokość wynosi 990 m n. p.m. Na kontynencie znajduje się najwyższy szczyt na Ziemi – Mount Everest (zwany też Czomolungma) w Himalajach Wschodnich (8 848 m n. p.m.). Jest tutaj również najgłębsza na świecie depresja – znajduje się ona na brzegu Morza Martwego (jest to związane z dużym poborem wody rzeki Jordan, która zasila to morze. Depresja stale się pogłębia i wynosi obecnie ponad 400 m p. p.m). Na kontynencie znajduje się najgłębsze jezioro świata – Bajkał (1602 m). Jest ono przykładem jeziora ryftowego (powstałego na skutek ruchów płyt tektonicznych w zapadliskach i rowach tektonicznych).
Kontynent azjatycki bezpośrednio graniczy z Europą. Od Afryki oddziela go Kanał Sueski, Morze Czerwone i cieśnina Bab al.- Mandat, od Ameryki Północnej – Cieśnina Beringa, natomiast od kontynentu australijskiego – cieśniny zamykające wsch. i pd – wsch. Archipelag Malajski.
Ze względu na znaczną rozciągłość południkową w Azji występują wszystkie strefy klimatyczne charakterystyczne dla półkuli północnej. Bywają one często zakłócane z powodu istniejących tu wysokich gór oraz wyżyn, dla których znamienne jest występowanie piętrowego zróżnicowania warunków klimatycznych. Jeśli interesuje Cię temat ciekawostek o Azji to wejdź na stronę www.fajnepodroze.pl
największym krajem na kontynencie jest Rosja, chociaż aż około 40% obszaru tego państwa leży w obrębie kontynentu europejskiego. Najliczniejszym natomiast krajem Azji są Chiny. Mieszka tu tyle samo ludzi co w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Europie Zachodniej razem wziętych. Gęstość zaludnienia kontynentu azjatyckiego wynosi aż 246 osób na kilometr kwadratowy.
Kontynent ma bez wątpienia ogromny wpływ na kulturę oraz światową gospodarkę. Państwa takie jak Rosja, Japonia, Chiny oraz Indie produkują liczne produkty a także dostarczają usług, z których korzystają wszyscy mieszkańcy naszej planety. Azja jest niezwykle bogata jeśli chodzi o zasoby naturalne. Szczególnie chodzi tu o ropę naftową, która występuje w tym rejonie świata w dużych ilościach. Złoża położone na Bliskim Wschodzie są głównymi dostawcami na rynku światom.
Miastem najliczniej zaludnionym jest chiński Szanghaj. Mieszkają w nim ponad 24 miliony mieszkańców – dzięki czemu jest on również w światowej czołówce państw o najliczniejszym zaludnieniu. Miastem o największym zasięgu terytorialnym jest stolica Japonii – Tokio.
Chiny oraz Indie uważane są za „kolebkę” herbaty. Plony z upraw z pól położonych w Indiach stanowią aż 30% światowego rynku herbaty.