Wakacje w Bułgarii – praktyczne porady

Bułgaria, czyli państwo graniczące m.in. z Rumunią, Serbią czy Macedonią, już od kilkudziesięciu lat jest popularnym miejscem wypoczynku Polaków. Nawet w czasach PRL-u na takie zagraniczne wakacje stać było wiele osób. Bułgaria uznawana jest za słoneczny, nowoczesny i ciekawy kraj, dlatego również współcześnie Polacy chętnie go odwiedzają. O czym należy pamiętać wyjeżdżając na wakacje?

Kwestia paszportów

Od 1 stycznia 2007 r. obywatele Polski mogą wjechać i przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy (licząc od dnia pierwszego wjazdu na terytorium kraju). Polacy mogą także przejeżdżać tranzytem przez terytorium Bułgarii na podstawie ważnego dowodu osobistego lub właśnie paszportu (jego posiadanie nie jest więc koniecznością).

Kwestie opieki zdrowotnej

Osoby, które opłacają regularnie składki NFZ, podczas swojego pobytu na terenie Bułgarii mogą skorzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Należy pamiętać, iż będąc u lekarza należy pokazać dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia. Za taki dokument uznaje się EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Uwaga – karta EKUZ uprawnia jedynie do skorzystania z podstawowych usług medycznych.

Najpopularniejsze miejsca w Bułgarii

Największą popularnością w Bułgarii cieszą się dwa miejsca:

  • Słoneczny Brzeg
  • Złote Piaski

Słoneczny Brzeg to idealna propozycja dla osób, które chciałyby wypocząć i zrelaksować się na spokojnej plaży, z dala od zgiełku czy hałasu. Z kolei Złote Piaski to miejscowość, w której odnajdą się w szczególności młodzi ludzie. Znajdą tam wiele ciekawych atrakcji, które z pewnością podniosą poziom adrenaliny w organizmie. W tym popularnym kurorcie można bez przeszkód wypoczywać i bawić się w hotelach, kasynach, parku wodnym czy bazie jeździectwa.

Bułgarskie atrakcje, których nie można pominąć

Lista atrakcji turystycznych w Bułgarii jest bardzo długa, ale do tych podstawowych, których nie można przegapić, należy m.in.:

  • Przylądek Kaliakra – wyróżnia się pięknym krajobrazem, obecnością malowniczego kanionu, a także dużą liczbą jaskiń i grot;
  • Nesebyr – niezwykle malownicze miasteczko nad Morzem Czarnym, które najprawdopodobniej zostało założone przez Traków ok. 3000 lat temu;
  • Płowdiw – jeden z najstarszych ośrodków w Bułgarii, gdzie znajduje się np. nadal czynny teatr rzymski.
4/5 - (ilość ocen: 1)