Ciekawostki o Angoli

10 ciekawostek o Angoli

Angola to południowoafrykański naród, którego zróżnicowane ukształtowanie terenu obejmuje tropikalne plaże Atlantyku, masywny system rzek i pustynię subsaharyjską, która rozciąga się przez granicę z Namibią. Historia kolonialna kraju znajduje swoje odzwierciedlenie w kuchni portugalskiej i jej zabytkach.

Głównym źródłem dochodu Angoli jest ropa naftowa i diamenty. Kraj ten stał się nawet głównym dostawcą ropy naftowej do Chin.

Przeważającą większość Angolańczyków stanowią chrześcijanie, z czego 41,4% to katolicy rzymskokatoliccy, a 38,1% to protestanci.

Wysokie tempo wzrostu Angoli jest napędzane prawie wyłącznie przez jej sektor naftowy.

Stolica Luandy jest jednym z najdroższych miast na świecie. Znana jest jako „Paryż Afryki”, tytuł, który zawdzięcza wyrafinowanej kulturze i atmosferze miasta.

Kraj ma bardzo młodą ludność, ponieważ prawie 70% jej mieszkańców nie ukończyło 24 roku życia.

Angola ma subtropikalny klimat pod wpływem zimnego nurtu Benguela, który płynie wzdłuż wybrzeża i wysokości jego wewnętrznej płaskowyżu.

Jeden z najpiękniejszych cudów natury Afryki, Ruacana Falls, znajduje się w Angoli.

Po 27 latach wojny domowej, w kraju brakuje mężczyzn. Z tego powodu nie jest niczym niezwykłym dla Angolijczyka posiadanie kilku kochanek.

Językiem urzędowym Angoli jest portugalski. Inne języki mówione to Umbundu, Kimbundu, Kikongo i Tchokwe.

Dla większości turystów najlepszym czasem na podróżowanie jest pora sucha od maja do sierpnia, kiedy to wilgotność jest minimalna, a pogoda jest zazwyczaj chłodna i przyjemna.

Przez prawie trzy dekady Angola zmagała się z niestabilnością walcząc o niepodległość od Portugalii, a następnie stanęła w obliczu wyniszczającej wojny domowej, w wyniku której wielu obywateli zostało wysiedlonych w kraju i poza jego granice. T

Trzy dekady wojny sprawiły, że 550 tys. angolskich uchodźców uciekło głównie do Zambii, Konga, Demokratycznej Republiki Konga i Afryki Południowej.

Pod koniec 2016 roku RPA zezwoliła uchodźcom z Angoli, mieszkającym w tym kraju, na ubieganie się o status stałego pobytu, na czas określony.

W przeciwieństwie do innych walut, Kwanza Angoli nie może być wywożona poza granice kraju.

Fotografowanie budynków rządowych, obiektów wojskowych i innych tego typu obiektów jest w Angoli nielegalne i surowo karane.

Co niewiarygodne, stolica Angoli jest często uważana za najdroższe miasto na świecie z cenami zawyżonymi przez bogactwo ropy naftowej i korupcję.

Zobacz więcej na https://fajnepodroze.pl/angola-informacje-fakty-ciekawostki/

4.7/5 - (ilość ocen: 13)