15 ciekawostek o zębach dla dzieci

szczoteczka w wodzie

Wszyscy wiemy, że o zęby trzeba dbać, ponieważ odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa rozpoczęcia każdego dnia. Dlatego też taką wiedzę powinniśmy wpajać naszym dzieciom od najmłodszych lat. Im szybciej zaczniemy dbać o zęby tym będzie dla nas lepiej. Pamiętajmy również, że w pożywieniu, które teraz spożywamy jest teraz mnóstwo cukrów prostych, które przyczyniają się do powstawania próchnicy i ubytków w zębach. Dlatego co jeszcze powinniśmy wiedzieć o zębach, aby były zawsze zdrowe? Przedstawiamy najciekawsze o zębach dla dzieci.

1. Każdy maluch ma 20 zębów mlecznych, które są stałymi do czasu aż urosną zęby stałe, które zastąpią mleczaki. Rosną one po 5 z każdej strony. Co daje 10 na górze i 10 na dole.

2. Nutria to zwierze, które ma pomarańczowe zęby. Łatwo jest ją rozpoznać właśnie po tym charakterystycznym uzębieniu, którym się cechuje.

3. Diastema jest to przestrzeń między zębami, u ssaków takich jak małpa występuje miedzy klem, a bocznym siekaczem, u ludzi występuje zazwyczaj pomiędzy górnymi jedynkami lub dolnymi jedynkami.

4. Czy wiesz, że ptaki nie mają zębów? Dzięki temu są lżejsze i mają ułatwiony lot. Jednak warto zaznaczyć, że praptaki miały uzębienie.

5. Mastodont Borsona to osobnik posiadający największe i najdłuższe zęby mierzyły one ok. 5m. Żyły one około 3 milionów lat temu. Ciosy u niektórych słoniowatych rosną przez całe życie.

6. Dorosły pies ma ok. 42-44 zębów stałych, w wieku od 3-7 miesięcy wypadają im zęby mleczne, a następnie wyrastają im zęby stałe.

7. Czy wiesz, że konie posiadają zęby wilcze? Charakteryzują się one małym i klinowatym kształtem, są one również jedno-korzeniowe. Wyrzyna się on zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia konia i nie ulega on wymianie w późniejszym etapie życia.

8. Róg narwala jest to tak naprawdę kieł wyrastający z górnej szczęki. Ma on postać zakręconego rogu i jest on bardzo niebezpieczny.

9. Zęby są swego rodzaju liniami papilarnymi. Gdy odciśniemy swoje zęby mają one jeden, jedyny i niepowtarzalny kształt. Dlatego też nazywane są drugimi liniami papilarnymi.

10. Czy wiesz, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie? Jednak jest często narażone na urazy i przebarwienia, związane z nieodpowiednią higieną jamy ustnej.

11. Nasi przodkowie mieli więcej zębów niż my. Były one im potrzebne do konsumowania pożywienia. Mieli też zdecydowanie twardsze i mniej podatne na uszkodzenia zęby. Mogli bez problemu spożywać twarde mięso nie tworząc żadnych szkód.

12. W mediach aż roi się od mitów dotyczących zębów, jednym z nich jest to, że Cola rozpuszcza zęby, oficjalnie potwierdzone jest, że tak się nie dzieje, jej związki i cukier w niej zawarty naraża zęby na próchnicę, lecz odpowiednio wyszczotkowane i oczyszczone zęby nie powinny ucierpieć po szklance Coli.

13. Produkty takie jak jogurty, kefiry, mleko, czy sery dobrze wpływają na zęby ponieważ zawierają witaminę D, która wzmacnia zęby.

14. Dzięki rozwiniętej stomatologii możemy być niemal pewni, że wizyta będzie bezbolesna. Nowoczesne gabinety stomatologiczne posiadają takie znieczulenia, że bez bólu możesz leczyć swoje zęby.

15. Pamiętaj o porannym szczotkowaniu zębów ponieważ ma to kluczową rolę w higienie naszej jamy ustnej. Po 12 godzinach nieczyszczenia zębów płytka, która je pokrywa twardnieje i jest niemożliwa do usunięcia.

3.7/5 - (ilość ocen: 6)