Jak odpowiednio dbać o psią sierść?
Niezależnie czy nasz czworonożny przyjaciel posiada krótką czy długą sierść należy o nią odpowiedni zadbać. Najmniej czasochłonna jest pielęgnacja krótkowłosych psów. Wymaga użycia odpowiedniej szczotki dla psa, natomiast szorstkie, długie włosy należy potraktować również trymerem. Równie ważna jest dobrej jakości karma, która pozwoli utrzymać sierść w dobrej kondycji.
Jak często czesać psa?
Regularne szczotkowanie sierści psa pozwala usunąć martwy włos i poprawia ukrwienie skóry. Dzięki temu sierść będzie lśniąca, miękka i miła w dotyku. Długa sierść jak w przypadku golden retriverów, sznaucerów czy shih tzu wymaga nawet codziennego czesania. Podszerstek psów szorstkowłosych, takich jak jamnik i wyżeł szorstkowłosy potrzebuje również okresowego trymowania (co 2-3 miesiące). Dalmatyńczyki, dobermany czy labradory posiadają krótką i gładką sierść, którą można szczotkować raz na kilka tygodni za pomocą specjalnej szczotki dla psów. Należy pamiętać, że trzeba dobrać szczotki dla psów w zależności od sierści – dla krótkiej odpowiednim wyborem będzie szczotka gumowa, średniej długości włosy można potraktować standardową szczotką, natomiast długa wymaga rozczesywania kołtunów również grzebieniem.
Kosmetyki dla psa
Oprócz zaopatrzenia w szczotki dla psów, należy kupić specjalne kosmetyki do pielęgnacji, które dbają o kondycję włosów. W tym przypadku szampon jest niezbędny. Warto pamiętać, aby był dedykowany konkretnym rasom lub występującym chorobom skórnym. Szampon nie tylko pozwala pozbyć się brudu, ale również wspomoże kondycję włosa. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup odżywki dla psów, najlepiej z tej samej serii. Psy o długiej sierści wymagają czasami zastosowania preparatów ułatwiających rozczesywanie, które jednocześnie nawilżają włosy sprawiając, że są bardziej podatne na czesanie.
Odpowiednia karma
Wygląd sierści jest również wynikiem zbilansowanej diety. Dzięki zapewnieniu wszystkich najważniejszych substancji odżywczych będzie lśniąca i zdrowa. W wartościowej karmie dla psów znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6 oraz witamina A, które mają dobroczynny wpływ na włosy i skórę. Jeżeli mimo odpowiedniej karmy i regularnych zabiegach pielęgnacyjnych włosy są matowe, wypadają, a skóra jest zaczerwieniona, warto udać się do lekarza weterynarii. Taki stan może być objawem choroby.