Wybierz odpowiedni materac, a Twój kręgosłup z pewnością Ci za to „podziękuje”

materac do spania

Tyle się słyszy o tym, że wybór odpowiedniego materaca jest taki ważny, ale czy właściwie wiemy, dlaczego dobrze dobrany materac jest aż tak istotny?

W trakcie swojego życia przesypiamy około ośmiu godzin dziennie, co sprowadza się do tego, że 1/3 całego naszego czasu spędzamy właśnie na materacu. To właśnie podczas snu rozluźniają się nasze mięśnie, uspokajają nerwy, a organizm regeneruje, nie bez znaczenia jest wówczas to, na czym śpimy – warto więc sprawić, aby sen stał się bardziej przyjemny i zdrowy, ponieważ to jak śpimy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie i kondycję naszego organizmu.

Najważniejsza kwestia – twardy czy miękki?

Dobry materac to taki, który zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa, co oznacza, że musi on być odpowiednio dopasowany do naszego wzrostu i wagi. Mitem jest, że materac powinien być jak najtwardszy – prawidłowo wybrany materac nie jest ani za twardy, ani za miękki, ma za zadanie przede wszystkim idealnie dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa. Sprowadza się do tego, że dla osoby cięższej materac będzie twardszy, z kolei dla osoby lekkiej bardziej miękki.

Przyjmuje się, że dla osoby o wadze do 80 kg najlepszym rozwiązaniem będzie materac o twardości H2, powyżej 80 kg odpowiednia twardość to H3, z kolei dla osób ważących znacznie powyżej 100 kg zaleca się już materace o twardości H4. W przypadku osób o niestandardowej budowie np. bardzo wysokich, ale jednocześnie niezwykle szczupłych zalecenia te mogą ulec zmianie – w takim wypadku materac powinien być dobierany do budowy ciała, tak aby spełniał podstawowe założenia: kręgosłup podczas leżenia na boku znajduje się w płaszczyźnie poziomej, z kolei w leżeniu na wznak przyjmuje naturalne krzywizny.

Inną sprawą są tzw. materace ortopedyczne, a więc przeznaczone dla osób borykających się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, z takim wypadku twardość materaca powinna być dobierana po konsultacji z ortopedą, tak aby łagodzić, a nie pogłębiać, i tak już dość uciążliwe dolegliwości.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Zaraz po twardości, drugą równie ważną sprawą jest wybór odpowiedniego wypełnienia materaca, poniżej krótka prezentacja trzech najpopularniejszych możliwości:

a) Materac kieszeniowy – jego nazwa pochodzi stąd, że każda ze sprężyn znajduje się w osobnym woreczku (kieszeni). Takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do materacy bonelowych daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia i umożliwia bardzo dobre dopasowanie się do kształtu ciała. Wybierając taki materac, zwracać należy uwagę na ilość sprężyn – im więcej, tym lepiej. Większa ilość sprężyn to więcej punktów podparcia, a co za tym idzie wyższy komfort snu i lepsze ułożenie kręgosłupa. Ważną zaletą tego materaca jest również to, że jest on cichy, co wynika właśnie z tego, że każda ze sprężyn pracuje osobno.

b) Materac lateksowy – należy go grupy materaców piankowych, które są przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla alergików, a to dzięki temu, że nie gromadzą kurzu oraz roztoczy, co wynika z ich porowatej powierzchni. Materac ten doskonale dopasuje się do kształtów ciała, gwarantując zarówno wysoki komfort, jak i higienę snu. Lateks charakteryzuje się ponadto bardzo wysoką trwałością, dzięki czemu materace lateksowe pozwalają na korzystanie z nich przez naprawdę długi okres czasu.

c) Materac piankowy – do tej grupy materacy zaliczamy zarówno materace wykonane z pianki poliuretanowej, jak i te nieco bardziej nowoczesne, takie jak materace termoelastyczne, które zwiększają swoją elastyczność wraz z rosnącą temperaturą (dopasowują się w ten sposób idealnie do kształtu ciała, zapewniając jego prawidłowe ułożenie). Po odkształceniu taki materac wraca powoli do pierwotnego położenia. Drugą bardzo ciekawą opcją, jeżeli chodzi o materace piankowe, jest pianka wysokoelastyczna, która jak sama nazwa wskazuje, cechuje się zwiększoną elastycznością, podnoszącą znacząco komfort użytkowania materaca, jak również jego trwałość.

Na końcu pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym, że dobór materaca to sprawa niezwykle indywidualna i kierowanie się opiniami znajomych czy użytkowników internetu nie jest najlepszą opcją – każdy z nas ma nieco inną budowę ciała oraz preferencje, dlatego materac, który odpowiada innym, niekoniecznie musi być wygodny i zdrowy dla nas.

4.3/5 - (ilość ocen: 14)