Budapeszt zimą – miejsca, które warto oglądać nocą

Podczas zimowego wyjazdu nic nie rozgrzewa tak jak prawdziwy gulasz węgierski, który najlepiej smakuje w pokrytym śniegiem Budapeszcie. Po aromatycznym i sycącym posiłku w hali targowej Vásárcsarnok warto przejść się po mieście, popatrzeć na Dunaj i przyjrzeć się oświetlonemu Parlamentowi. Spacer po Budapeszcie będzie wyjątkowo przyjemny zwłaszcza po zmroku, bo właśnie wtedy miasto wygląda najpiękniej. Jakie miejsca warto zobaczyć w stolicy Węgier zimą?

Jeśli zimą marzy Ci się wyjazd do miasta, które jest piękne bez względu na porę roku, wybierz Budapeszt  . Atrakcje węgierskiej stolicy nabierają jeszcze większego uroku w zimowe wieczory. Rejs po Dunaju,   podziwianie gmachu Parlamentu   czy spacer słynną aleją Andrássy’ego – to tylko część atrakcji, dzięki którym spędzisz wyjątkowe chwile w Budapeszcie. Ich listę przygotowaliśmy wraz ze specjalistami z AccorHotels.

Nad pięknym modrym Dunajem – nocny rejs

Nie bez powodu Budapeszt jest nazywany miastem dziesięciu mostów. Nocny spacer wzdłuż Dunaju to idealna okazja, żeby przyjrzeć się tym obiektom. A może skusisz się na rejs? W stolicy Węgier kursów zimą jest wprawdzie mniej, ale wystarczająco dużo, żeby poznać Budapeszt od innej strony. Dodatkowo wiele statków oferuje kolację, degustację wina czy koncert muzyki węgierskiej.

Nocny rejs po Dunaju to idealny pomysł na romantyczny wieczór, podczas którego możesz podziwiać rozświetlone miasto, albo na pierwszy lub ostatni dzień zwiedzania, gdy chcesz zobaczyć panoramę Budapesztu i jego najciekawsze zabytki, takie jak Parlament, most Łańcuchowy czy most i Wyspę Małgorzaty.

Przepięknie oświetlony Parlament w Budapeszcie

Rozświetlony Parlament najlepiej podziwiać nocą po drugiej stronie Dunaju, czyli od Budy. Bez względu na porę dnia, dzięki odpowiedniemu oświetleniu Parlament i jego otoczenie to nie tylko wyjątkowe miejsce dla zakochanych par, które spacerują licznymi alejkami, ale też dla wszystkich wielbicieli architektury, których na pewno zachwyci neogotycki gmach z wysoką kopułą i odchodzącymi od niej dwoma ogromnymi skrzydłami.

Odbijające się w czarnej wodzie ozdobne mury budynku wraz z Zamkiem Królewskim i mostem Macieja to niezapomniany widok. Wycieczkę po wnętrzach Parlamentu zaplanuj na inny dzień podróży po Budapeszcie – tym razem podziwiaj budynek skąpany w mrocznej toni Dunaju. Polecamy oglądanie go zwłaszcza z Baszty Rybackiej oraz od drugiej strony gmachu, przy stacji metra Batthyány tér.

Sprawdź hotele Budapeszt

Vásárcsarnok – hala targowa i pyszne jedzenie

Tuż obok kościoła św. Anny na początku XX wieku wybudowano przestronną halę targową, w której mieści się blisko 700 małych sklepów i sklepików. Na parterze znajdują się stoiska z papryką we wszystkich możliwych wersjach (słodką, pikantną i wędzoną), salami, pikantnymi kiełbasami i węgierskimi alkoholami: tokajem i pálinką.

Na drugim piętrze znajdziesz zaś sklepy   z pamiątkami i restauracje, w których zjesz leczo, langosza czy rozgrzewający gulasz. Gdy zmarzniesz od spacerowania nad wodą, zajrzyj tu koniecznie, by się ogrzać oraz nacieszyć gwarną i barwną atmosferą tego miejsca.   

Aleja Andrássy’ego – spacer po Budapeszcie zimą

Jeśli chcesz spalić kalorie po sutym węgierskim gulaszu i przekąskach podjadanych w Vásárcsarnok, koniecznie przespaceruj się najdłuższą ulicą w Budapeszcie, aleją Andrássy’ego, która w 2002 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Może zatrzymasz się na dłużej na placu Bohaterów, który rozpoczyna aleję (albo kończy, zależy, z którego miejsca zaczniesz spacer)?

Jeśli zaś udało Ci się zaplanować swój wyjazd wcześniej, być może masz już bilet do Węgierskiej Opery Państwowej – wówczas możesz przespacerować się słynną aleją zaraz po spektaklu.

Nawet jeżeli chcesz odwiedzić Budapeszt zimą, gdy dni są dość krótkie, na pewno zapamiętasz swój wyjazd na długo. Zarezerwuj jeden z hoteli w Budapeszcie i wybierz się na niezapomnianą wycieczkę po mieście!  

4.1/5 - (ilość ocen: 9)