Komputer w lato – jak zadbać o właściwe chłodzenie

Lato jest bardzo problematyczne dla wszystkich, którzy zechcą oddać się przyjemności używania laptopa na wolnym powietrzu. Okazuje się bowiem, że sprzęt w gorącym słońcu szybko się nagrzewa, a co za tym idzie zwalnia się jego praca. Dlatego dla własnego komfortu oraz dla dobra swoich komputerów stacjonarnych czy to przenośnych warto pamiętać o używanie ich w miejscach dobrze ocienionych lub pomieszczeniach wyposażonych w poprawnie działającą wentylację. Nagrzewanie się laptopa może być bardzo niebezpieczne dla znajdującego się w środku procesora, dysku twardego czy płyty głównej. Nadmierna temperatura może spowodować spalenie się całego sprzętu, a co za tym idzie trwałe uszkodzenie naszego laptopa.

W przypadku, kiedy komputer nagrzewa się zbyt mocno powstały specjalne rozwiązania, które mają ten proceder ukrócić. Przede wszystkim, na rynku dostępne są już podkładki chłodzące – czyli specjalne wentylatory, które podkłada się pod laptop i podłączą pod niego kablem USB. Wiatraczki, korzystając z baterii laptopa rozpoczynają swoje działanie i w delikatny sposób chłodzą nagrzane wnętrze naszego komputera. Pozytywem jest poręczność takiego rozwiązania oraz wygoda z korzystania. Problemem natomiast jest to, że wentylatorki najczęściej szumią w czasie swojej pracy, a co za tym idzie tworzą denerwujący hałas, który może utrudniać użytkownikowi laptopa pracy nad ważnymi dokumentami, do których tworzenia potrzeba maksimum skupienia. Podkładki takie nie są drogie, kosztują najczęściej parędziesiąt złotych w zależności od modelu oraz firmy, która wentylator wyprodukowała. Najczęściej wykonane są one z tworzywa sztucznego.

W przypadku chłodzenia komputera stacjonarnego można zainwestować natomiast w zwykły, wentylator, który podłącza się gniazdka. Takie urządzenie można przystawić do jednostki centralnej, a to powinno zaowocować od razu zwiększeniem skuteczności pracy całego komputera. Nagrzany sprzęt elektroniczny nigdy nie chodzi dobrze i warto zdawać sobie z tego sprawę i zwracać na to uwagę w upalne dni.

 

Oceń post