Jak podróżować z psem samochodem?
Posiadanie czworonoga to nie lada obowiązek, z którym trzeba się liczyć. Właściciele psów muszą zadbać o pielęgnacje, odpowiednie karmienie, zabawę, spacery, ale także o właściwy transport pupila. Zobacz jak podróżować z psem bezpiecznie i zgodnie z panującymi przepisami prawa ruchu drogowego.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo psa na pokładzie, a każdy dojedzie szczęśliwie do miejsca docelowego. Oto najważniejsze zasady…
Sposoby podróżowania z psem samochodem – pasy
Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przypięcie zwierzęcia do siedzenia. Użyj w tym celu pasów trixie, które zapobiegają przemieszczaniu się psa po całej kanapie auta.
Dodatkowo wpięcie do pasów powinno odbywać się za pomocą specjalnych szelek samochodowych. Kluczowe jest dobre dobranie rozmiaru szelek i odpowiednia regulacja ich na psie. Jeśli zakupisz szelki, mogą one posłużyć psu także na spacerze.
Na tylnej kanapie zainstaluj jeszcze maty ochronne, które posiadają specjalne otwory na pasy dla psa. To rozwiązanie ochroni tapicerkę auta.
Mata ochronna trzyma się na zagłówkach i tworzy barierę ochronną na kształt hamaku. Warto ją mieć zwłaszcza wtedy, gdy masz więcej niż jedno zwierzę.
Z czym wiąże się zakup transportera?
Innym rozwiązaniem jest użycie transportera. Niewielkie klatki z materiału dla psów separują zwierzę od czynników zewnętrznych i czynią podróż bardziej kontrolowaną oraz bardziej higieniczną.
Cały brud pozostanie w klatce, a tapicerka nie zazna żadnego uszczerbku. Boks transportowy jest natomiast trudny w eksploatacji, ciężko go domyć i jest nieporęczny. W dodatku nie sprawdza się w długich podróżach.
Plusem rozwiązania jest osobna przegroda na rzeczy dla psa, które normalnie trzeba byłoby nosić w innym miejscu. Jeśli chodzi o transportery na rynku są też wersje wykonane z plastiku.
Co ważne zapewniają one wentylacje, są łatwiejsze w myciu, komfortowe i solidne. W sklepach znajdziemy plastikowe transportery w wielu rozmiarach, przez co łatwo jest dobrać odpowiedni model do potrzeb czworonoga.
Jeśli chodzi o klatkę, jej funkcja jest niemal taka sama jak transportera, wymaga ona natomiast stałego zamocowania w aucie. Trzeba przyznać, że jest to jedna z bezpieczniejszych form przewozu psa.
Warto testować różne rozwiązania i obserwować reakcję psa. Pamiętajmy, że podczas wypadków ich masa całkowita jest wielokrotnie większa, a szanse na przetrwanie bez zabezpieczenia znikome.