Czy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka?
02
Rowerki biegowe są hitem ostatnich lat. Na ulicach i placach zabaw widać zadowolonych, małych użytkowników. Nic dziwnego – to często najpierwszy pojazd dziecka, dający mu satysfakcję z panowania nad kierownicą i możliwość rozwinięcia szybkości. To niewątpliwie doskonała zabawa – wystarczy popatrzeć na dzieci, które na nich przemieszczają się z dumnymi minami. Rowerki biegowe mają też zalety, które doceniają rodzice.
Rowerek biegowy to coś innego, niż po prostu rower bez pedałów. Konstrukcja rowerka biegowego pozwala na naukę utrzymywania równowagi, balansowania ciałem. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się w przyszłości jazdy na tradycyjnym rowerze, z pedałami i dwoma kółkami. Rodzicom zostanie oszczędzone bieganie z patykiem wetkniętym w bagażnik a dziecku wielki stres, którym jest nauka jazdy na dwóch kółkach. Przesiadka z rowerka czterokołowego na dwukołowy to jest kłopot. Natomiast z reguły nie ma go przy zmianie rowerka biegowego na prawdziwy.
Dziecko na rowerku biegowym zażywa ruchu i do tego utrzymuje właściwą, prostą sylwetkę (na rowerkach czterokołowych przechyla się w jedną stronę). Czyli ruch i zdrowie w jednym, od najmłodszych lat. Warto wspomnieć przy okazji, że takie rowerki bardzo dobrze pokonują piaszczyste tereny i wzniesienia.
Rowerek biegowy wpływa na emocjonalny rozwój dziecka, bo daje mu poczucie pewności i sprawczości. Panowanie nad pojazdem, możliwość rozpędzania się, zjeżdżania z górek – to wszystko buduje w dziecku samodzielność. Do tego ruchy naprzemienne, które wykonuje się na rowerku pozwalają synchronizować obie półkule mózgowe. I w ten sposób każdy spacer może zamienić się w ćwiczenie intelektu, do tego niepostrzeżenie.
Warto więc zainwestować w taki rowerek dla dziecka, tym bardziej, że nie jest to ogromny wydatek. Prostota budowy i duża popularność sprawiają, że ceny rowerków biegowych nie są wygórowane. To, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie to:
- wytrzymałość konstrukcji,
- wysokość siodełka,
- ciężar (musi poradzić z nim sobie małe dziecko).