Pokoje dziecięce – pomysły i inspiracje

Pokój dziecinny to nie tylko miejsce, w którym dziecko ma się bawić. Taki pokój może być także wspaniałym miejscem rozwoju dla dziecka czy nastolatka w każdym wieku. Jak go więc urządzić aby dziecko spędzało w nim czas z przyjemnością oraz aby ułatwiło mu rozwój?

Przede wszystkim taki pokój powinien być dostosowany do wieku dziecka. Kolory czy rysunki na ścianach, wielkość oraz funkcjonalność mebli – to wszystko ma znaczenie. jeżeli jednak dziecko posiada już swój pokój, rodzice nie powinni hamować jego kreatywności jeżeli kilku latek lubi malować po ścianach – powinni mu na to pozwolić (oczywiście tylko w obrębie jego pokoju), jeżeli nastolatek chce mieć na ścianach plakaty lub wypisane cytaty swojego ulubionego zespołu także powinno mu się na to pozwolić. Dzięki temu dziecko zyskuje nie tylko kreatywność, ale także ma poczucie własnej przestrzeni i wolności. Dorosłym wydaje się to mało istotne, jednak może to mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Po za meblami rodzice powinni także zainwestować w różne pomoce naukowe, które można postawić lub powiesić. Jest bardzo duży wybór owych przyborów. I tak na przykład można na ścianie umieścić różne tablice zawierające na przykład: mapę świata, tabliczkę mnożenia, daty historyczne – a wszystko to przedstawione w takich barwach, które przyciągają uwagę dziecka i dzięki temu łatwiej jest mu je zapamiętać. Jeżeli natomiast dziecko ma problem z pisaniem, czytaniem czy ortografią warto pobawić się z nim w tworzenie karteczek z wyrazami, które także można zamieścić na ścianie.

Oczywiście pokój dziecka to także zabawki, książki oraz inne ważne dla dziecka przedmioty. Ważne jest aby każde z nich miało swoje miejsce. Także w tej dziedzinie producenci popisują się wyjątkową pomysłowością. I tak można kupić przeróżne worki, stojaki czy też kolorowe skrzynie skarbów, w których dzieci już od najmniejszych lat lubią chować swoje zabawki. Bardzo szeroki jest także wybór szaf, komód czy też półek, które można zawieszać na ścianach, po to aby zaoszczędzić miejsce.

Warto więc pamiętać, że pokój dziecięcy nie jest zwykłym pokojem – jest to plac zabaw, miejsce nauki oraz co bardzo ważne wypoczynku oraz snu.

Oceń post