Jaki laptop wybrać – Poradnik jak odpowiednio wybrać laptopa

laptop

Zakup pierwszego laptopa może okazać się dość trudny. Natomiast nie musi tak być, jeśli wcześniej się do tego dobrze przygotujemy. Na rynku występują laptopy z różnymi systemami operacyjnymi, jak Windows, Android, iOs i wiele innych. Dodatkowo producenci przedstawiają takie urządzenia z odpowiednim dyskiem wewnętrznym, pamięcią ram, kartą graficzną, kartą dźwiękową i innymi parametrami. Które z nich okazują się najważniejsze? Dobrze jest dowiedzieć się tego krok po kroku.

Jaki system operacyjny?

Znajdziemy wielu zwolenników systemu Windows, jak iOs czy nawet Android. Sami musimy zdecydować, który z nich spełni nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli chcemy mieć dostęp do systemu, który rozwija się w natychmiastowym tempie, to powinien zainteresować nas laptop z systemem Windows. Gdybyśmy byli jednak zainteresowani wyższą jakością, to iOs stanowi dla nas dobry wybór. Oczywiście laptopy z lepszym systemem operacyjnym od razu dostępne są w wyższej cenie. Czasami mamy możliwość dokonania zakupu laptopa bez wgranego systemu operacyjnego.

Odpowiednie parametry techniczne

Na początku warto przyjrzeć się, jaką pamięć wewnętrzną posiada laptop, czyli jak prezentuje się jego dysk. Dawniej laptopy były wyposażone w podstawowe dyski, później pojawiły się hdd, natomiast aktualnie występuję nowoczesne dyski ssd. I warto zaznaczyć, że te najnowsze okazują się o wiele szybsze. Dzięki nim laptop uruchamia się w przeciągu kilku bądź kilkunastu sekund. Dodatkowo wszystkie gry i programy na komputerze mogą działać bez zarzutu. To tym bardziej powinno nas zachęcić do tego, aby zakupić laptopy z dyskiem SSD.

Drugim ważnym parametrem jest pamięć RAM, która w laptopie powinna wynosić już minimum 4 giga ram. Wiele tak naprawdę zależy od tego, jak będziemy korzystać z naszego laptopa. Jeśli do podstawowej pracy biurowej i nauki, to najczęściej wystarczy nam mniejsza ilość pamięci ram. Jeśli jednak interesuje nas używanie najnowszych programów i gier, to tutaj lepiej jest zdecydować się na wyższą jakość, czyli pamięć ram w wysokości minimum 16 giga.

Następnie przyglądamy się ekranowi naszego laptopa, którego przekątna powinna wynosić od 15 do 17 cali. Spełni dzięki temu nasze oczekiwania. Codzienne korzystanie z niego okaże się wtedy dla nas bardzo przyjemne i komfortowe. Z takim ekranem współdziała ważna karta graficzna, gdzie ich najlepszym dostawcą okazuje się producent Nvidia. Dobrze jest więc dowiedzieć się czy nasz najlepszy laptop jest wyposażony w takie karty graficzne.

Bardzo istotne zadanie w naszym laptopie pełni sam procesor. I tutaj Intel jest w stanie zaprezentować nam najlepsze propozycje. Okazuje się on szybki i przyczynia się do sprawnego działania komputera nawet pod wielu godzinach pracy. Dodatkowe możliwości zapewnia mu nowoczesny system chłodzenia, w który to są zaopatrzone te najnowsze laptopy.

Gdy dokładnie przyglądamy się takim i innym parametrom, to możemy być pewni, że niedługo uzyskamy laptop, z którego można być zadowolonym przez przynajmniej najbliższe kilka lat.

4.7/5 - (ilość ocen: 41)