Fakty i mity o kawie

Fakty i mity o kawie

Kawa jest produktem dostępnym od lat najdawniejszych. Razem z biegiem kolejnych lat i przeprowadzania kolejnych badań odnośnie jej składu powstało bardzo wiele faktów i mitów, które dotyczą tego produktu. Warto jednak umieć odróżniać jedne od drugich.

Kawa odwadnia organizm

Powszechnym mitem jest to, że kawa odwadnia organizm. Przez lata takie przekonanie istniało wśród społeczeństwa. Warto jednak zauważyć fakt, że badania nad kawą dowiodły, że jej picie nie ma żadnego wpływu na odwadnianie się organizmu. Jedyne co, to ma ona właściwości moczopędne, które jednak nie wpływają na proces odwadniania się organizmu.

Picie kawy powoduje choroby serca

Błędne jest również przekonanie, że picie kawy może wpłynąć na powstawanie różnego rodzaju chorób serca. Badania dowodzą, że ilości kofeiny zawarte w kawie nie mają żadnego wpływu na występowanie chorób mięśnia sercowego, a tym samym również zawału.

Kawą można się zatruć

Oczywiście kawą można się zatruć, jednak w takim samym stopniu, jak każdą inną substancją. Picie normalnych dawek kawy nie wpłynie w żaden sposób na zatrucie. Oczywiście, jeżeli wypije się zbyt dużo tego napoju na raz, to mogą wystąpić problemy z żołądkiem, jednak tak jest w przypadku każdego dostępnego na rynku produktu.

Kawa poprawia koncentrację

Prawdą jest, że kawa poprawia koncentrację, jednak w porównaniu do herbaty jest ona mniej skuteczna. Kofeina działa w ten sposób, że poprawia pracę mózgu i zwiększa jego efektywność na krótki okres czasu. Z kolei składniki zawarte w herbacie działają w ten sam sposób, jednak utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Jeżeli więc mamy zamiar uczyć się całą noc, to nie warto pić kawy.

Kawa chroni przed rakiem

Prawdą jest, że profilaktyczne codzienne spożywanie kawy jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorować na raka. Warto jednak pamiętać o tym, że picie kawy nie będzie w stanie uchronić przed tym w stu procentach. Nie jest to lek na raka, a jedynie substancja wzmacniająca ochronę przed nim.

Kawa uzależnia

Prawdą jest, że kawa uzależnia. Dzieje się tak za sprawą kofeiny, która jest właśnie substancją uzależniającą. Ponadto osoby uzależnione od kawy nie odczuwają jej pozytywnego wpływu na organizm, a jedynie piją ją każdego dnia, ponieważ bez niej czują się źle. Dlatego też warto ograniczać spożywanie kawy, aby wykluczyć możliwość wystąpienia takiej sytuacji.

Kawa wypłukuje magnez

Niestety ale fakt, że kawa wypłukuje magnez jest prawdziwy. Warto pamiętać o tym, że pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niedobory magnezu powodują rozdrażnienie, niskie samopoczucie, stany depresyjne, skurcze i drgania mięśni. Dlatego jeżeli ktoś spożywa kawę każdego dnia, to niezwykle ważne jest również dodatkowe spożywanie magnezu, aby uzupełnić jego braki w organizmie.

Właściwości odchudzające

Faktem jest, że codzienne picie kawy wspomaga pracę metabolizmu człowieka, co z kolei wpływa na spalanie kalorii. Warto jednak pamiętać o tym, że samo picie kawy, nie sprawi że schudniemy. Kawa jedynie wspomaga dietę, a nie ją zastępuje.

Oceń post