Gluten w diecie dziecka

Gluten w diecie dziecka powinien pojawiać się w małych ilościach przed pierwszymi urodzinami. Zaleca się wprowadzać go stopniowo, najlepiej w połączeniu z mlekiem mamy, na przykład w postaci kaszki manny. Pierwszą porcję glutenu możemy podać dziecku po czwartym miesiącu (zgodnie z aktualnymi zaleceniami). Gluten, czyli białko obecne w pszenicy, owsie, jęczmieniu zawarte jest w makaronach, kaszach, pieczywie, jednak ten dodatek do żywności znajduje się w większości produktów.

Ogromnym wyzwaniem dla rodziców jest przestrzeganie diety eliminacyjnej bezglutenowej. Nie tylko muszą kupować makarony, kasze w sklepach ze zdrową żywnością, a pieczywo sami piec, ponieważ to dostępne w sklepach zawiera sporo niezdrowych dodatków, ale też nie mogą sobie pozwolić na wyjście do restauracji czy dietę wakacyjną w restauracjach i barach. Dietę eliminującą gluten w diecie dziecka wprowadzamy na zalecenie lekarza, który stwierdza nietolerancję lub alergię pokarmową. Przy utrzymujących się niepokojących objawach, lekarz może też zlecić szczegółowe badania w kierunku celiakii.

Kiedy możemy podejrzewać, że gluten w diecie dziecka mu szkodzi? Gdy ma biegunki i wysypkę po wprowadzeniu tego składnika do diety. Jeśli do dwóch tygodni po odstawieniu glutenu objawy ustąpią, możemy podejrzewać, że gluten powoduje nietolerancję pokarmową u dziecka. Przede wszystkim nie należy prowadzić diety eliminacyjnej na własną rękę, a dietę malucha rozszerzać stopniowo. Jeśli w tym samym czasie wprowadzamy kilka nowych produktów, trudno będzie jednoznacznie ocenić, który zaszkodził.

Na liście silnych alergenów znajduje się nie tylko gluten, ale też krowie mleko i jego przetwory, orzechy, ryby, miód. Jeśli odstawimy alergen na jakiś czas, istnieje szansa, że nie rozwinie się alergia u dziecka. Wymaga to sporej dyscypliny, ponieważ niektórzy członkowie mogą uważać, że dieta dziecka będzie zbyt uboga i potajemnie przemycać gluten w diecie dziecka. Inne dzieci mogą też poczęstować dziecko na placu zabaw paluszkami.

Oceń post