Nie pozwól dziecku oddychać przez usta!

Naturalnym i prawidłowym mechanizmem występującym u ludzi jest wdychanie oraz wydychanie powietrza przez nos. To właśnie w nosie następuję nawilżenie i filtrowanie powietrza, którym oddychamy. Niektóre dzieci zamiast przez nos, oddychają przez usta – dlaczego tak się zdarza i jakie mogą wystąpić konsekwencje zdrowotne takiego zachowania?

Najczęstszym powodem, dla którego dziecko nie chce oddychać przez nos, jest zwykły katar – w tym przypadku nie mamy się o co niepokoić, zazwyczaj wystarczy zakropienie nosa i problem znika sam. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy widzimy, że maluch kataru nie ma, ale oddychać przez nos nadal nie chce. Najczęstszymi przyczynami mogą być: przerośnięty migdałek gardłowy, skrzywiona przegroda nosowa, astma, wrodzona nieprawidłowa budowa jamy ustnej lub złe nawyki z wczesnego dzieciństwa – ssanie kciuka, czy zbyt długie korzystanie ze smoczka. Jak widać powodów może być wiele i tylko wizyta
u lekarza pomoże nam zdiagnozować, dlaczego tak się dzieje. Do lekarza należy wybrać się jak najszybciej, ponieważ konsekwencje oddychania przez nos, mogą być poważniejsze niż powszechnie nam się wydaje. Do jednych z najgroźniejszych należy powstanie poważnych wad zgryzu, w tym wystąpienie tzw. uśmiechu dziąsłowego, wysuszenie jamy ustnej powodować może także choroby dziąseł i poważny wzrost ryzyka wystąpienia próchnicy. Ponadto, istnieje spore ryzyko, że dziecko oddychające w ten sposób nabawi się wad wymowy – częste jest seplenienie, a jego twarz przez ciągłe otwieranie ust zniekształci się – wystąpią zaburzone proporcje oraz asymetria, która w przyszłości skutkować będzie poważnymi kompleksami. Maluch, który oddycha przez usta, bardzo często robi tak również przez sen, a stąd już niedaleka droga do poważnych zaburzeń związanych z bezdechem i w konsekwencji, niedotlenieniem organizmu.

Jeśli oddychanie w ten sposób jest jedynie złym nawykiem naszego dziecka, musimy zrobić wszystko, by go zmienić i to jak najszybciej. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi, że to nie nawyk, a na przyczyną jest przykładowo przerost migdała lub krzywa przegroda nosowa, koniecznie, bez zbędnej zwłoki, poddajmy dziecko odpowiedniej formie leczenia. Dodatkowo nie zapomnijmy o odwiedzinach u  ortodonty i stomatologa, którzy podpowiedzą nam, co robić, by wady, które już się pojawiły przestały się pogłębiać.

Oceń post