Materiały na drewnianą podłogę – aranżacje

Drewniana podłoga to wciąż najbardziej pożądany styl aranżacji w salonie. Jednak posadzki z drewna świetnie sprawdzą się też w sypialni, gabinecie, pokoju gościnnym, a nawet w kuchni, łazience czy jako materiał budulcowy schodów wewnętrznych. Jednakże podłogi drewniane to nie tylko deski. Można zastosować wiele różnych typów podłóg, kolorów a przede wszystkim rodzajów drewna. Co sprawdzi się najlepiej?

Tradycyjny parkiet

Planując tradycyjną aranżację wnętrza można postawić na parkiet. Ten materiał wykończeniowy dobrze sprawdzi się też w aranżacjach w stylu eklektycznym. Parkiet powstaje z ułożonych w równy wzór klepek na przykład jodełki, kwadratów czy cegiełek. Zazwyczaj mają one od 25 do 50 cm długości i 4 do 8 cm szerokości. Można łączyć gatunki drzew, aby uzyskać ciemniejsze i jaśniejsze klepki, albo też pozostać przy jednym materiale, aby barwa była równa. Żeby przełamać nieco tradycję można wybrać mozaikę czyli tak zwany parkiet uproszczony o wymiarach 12-16 cm na 2 cm, zamocowany od razu na płycie. Ponieważ robi się go z wielu gatunków drewna jest naprawdę dekoracyjny. Można wykonać całą podłogę z mozaiki lub tylko położyć ją centralnie okalając ją typowym parkietem. Parkiet można położyć praktycznie na każdym podłożu, więc jest materiałem niemal uniwersalnym, a na pewno sam w sobie po położeniu i polakierowaniu jest bardzo ozdobny.

Popularne deski podłogowe

Deski podłogowe sprawdzą się wszędzie. Obojętnie czy podoba nam się klasyczna stylizacja pomieszczenia czy planujemy zrobić pokój w stylu marynarskim albo nawet potrzebujemy ich do łazienki. Deski mogą być z litego drewna, albo też z klejonego. Najczęściej jedna deska ma długość od 3 do 10 metrów, a wiec można położyć ją na całej długości pomieszczenia bez sztukowania przez co efekt będzie niesamowity. Do pomieszczeń, gdzie jest sucho można wybrać popularne drewno jak sosna, orzech czy buk, ale to łazienek polecane są twarde odmiany drewna egzotycznego, które tak łatwo nie łapią wilgoci. Zazwyczaj z desek nie tworzy się żadnych wzorów jak jodełki itd. ale można wybrać deski z dużą ilością ozdobnych sęków czy wyraźnymi słojami.

 

 

 

Oceń post