Łazienka na poddaszu

Zaaranżowanie łazienki na poddaszu wymaga wiele wysiłku, ponieważ nie jest to łatwa w rozplanowaniu przestrzeń a do tego można napotkać przeszkody takie jak zbyt niska przestrzeń dla kabiny prysznicowej czy brak dostatecznej ilości światła. Ponadto łazienka musi pozostać jeszcze praktyczna, a do tego ładna i modna. Trzeba zaaranżować przestrzeń także w ten sposób, aby przez kilka kolejnych lat służyła dobrze. Warto więc wcześniej zaplanować rozkład przyłączy, aby łatwiej było zaprojektować całe wnętrze.

Przemyślany projekt to podstawa 

Robiąc kompleksowy remont w łazience można przenieść niektóre przyłącza wodno-kanalizacyjne w inne miejsca. Ale warto jeszcze wcześniej narysować sobie w jakich punktach chcemy dane elementy ustawić, ponieważ kabiny prysznicowej w przeciwieństwie do szafki nie da się łatwo przestawić. Przy projektowaniu łazienki można skorzystać z porad fachowca, który tę łazienkę będzie wykańczał albo osoby w sklepie z wyposażeniem łazienek. Można też zabrać się za to samodzielnie korzystając z jednego z darmowych programów do projektowania wnętrz.

Praktyczne rozwiązania

Mając dużo miejsca przy ścianie gdzie skok dopiero zaczyna schodzić warto w tym miejscu wykorzystać całą dostępną przestrzeń i ustawić wysokie szafki czy kabinę prysznicową. W łazienkach na poddaszu najlepiej sprawdzają się kabiny typu walk in gdzie często wystarczy tylko jedna szyba odgradzająca prysznic od reszty pomieszczenia.

Powierzchnię pod oknem warto wykorzystać na miejsce dla wanny. Można wybrać model zabudowany stojący równolegle do okna i ściany albo model wolno stojący, który ustawiony nieco pod skosem da dostęp do okna. Na ścianie prostopadłej do wanny można zamontować długi blat, który częściowo przykryje wannę, ale będzie zapewniał miejsce dla kosmetyków, ręczników czy po prostu stanowił przedłużenie blatu pod umywalkę. W małych łazienkach to rozwiązanie sprawdzi się świetnie. Samą umywalkę można też umieścić pod skosami, ponieważ i tak nie musi ona być zawieszona bardzo wysoko czy też nisko, więc kończący się ścianą skos powinien być idealnej wysokości, aby zamieścić tam umywalkę, a jednocześnie nie tracić miejsca przy wysokich ścianach.

Oceń post