Jak wybrać laptop? Kilka praktycznych porad

Jak wybrać laptopa

Laptop jest urządzeniem niebywale mobilnym, jesteśmy w stanie zabrać ów sprzęt ze sobą praktycznie w każde miejsce. W dzisiejszych czasach niezwykle cenimy sobie mobilność, a tego rodzaju komputery bez wątpienia to zapewniają. Laptop może nam służyć do naprawdę wielu rzeczy – od rozrywki po pracę. Dokonać zakupu tego sprzętu możemy zarówno jeśli będziemy korzystać z niego głównie do przeróżnych gier jak i tylko do pisania jakichś dokumentów, ewentualnie dokonywania płatności w Internecie. Każdy z nas ma inne potrzeby, a zatem każdy będzie potrzebował nieco innego sprzętu. Na pewno chcemy również, aby służył nam długi czas – nie jest nam przecież potrzebny produkt, który zepsuje się po miesiącu użytkowania.

Co jest ważne?

Co jest ważne kiedy decydujemy się na zakup laptopa? Cóż, najważniejsze jest określenie głównych funkcji, jakie będzie miał spełniać. Zupełnie co innego wybierzemy jeśli chcemy z niego korzystać wyłącznie dla rozrywki, a co innego gdy ma to być nasza pomoc przy pracy. Niezwykle ważne jest rozmieszczenie oraz ilość portów USB, aczkolwiek zdarza nam się często zapominać o tym przy zakupie. Jest to jednak ważniejsze, a niżeli może nam się wydawać. Niekiedy potrzebujemy podłączyć mysz, innym razem klawiaturę, pendrive’a modem. Nie każdy laptop jest wyposażony w odpowiednią ilość wejść. Ważne jest również pamiętanie o innych wejściach, jak choćby HDMI bądź port RJ-45.

Nie należy również zapominać o pojemności dysków, jakie oferuje nam dany laptop. Wiadomo, że im ona większa tym lepiej, ale nie zawsze potrzeba nam przecież dziesięciu terabajtów wolnego miejsca na dysku. W zasadzie rzadko komu jest tyle niezbędne. Wszystko zależy również od rodzaju dysku twardego. Mamy je przecież trzy rodzaje: HDD, SSHD oraz Flash SSD. Zasadniczo różnią się pojemnością oraz szybkością pracy. HDD oferują nam wielkie pojemności, aczkolwiek wydajność pozostaje raczej standardowa. Flash SSD to dyski naprawdę szybkie, jednakże o mniejszej pojemności. Są one również znacznie droższe, a niżeli dyski HDD. Zwykle dostępne pojemności to 60GB-2TB. SSHD to połączenie dysku HDD z dyskiem SSD – oznacza to, że są one zarówno bardzo pojemne jak i zazwyczaj szybsze od dysków HDD. Nie są w stanie jednak dorównać dyskom Flash SSD.

Przy wyborze sprzętu do pracy niezaprzeczalnie należy zwrócić uwagę na wytrzymałość naszej baterii. Uważa się, iż te najwydajniejsze oferują około 11 godzin pracy. Oczywiście przy uwzględnieniu również trybu oszczędzania energii. Czasami jednak wydajność baterii w laptopach spada, więc niekiedy może będzie trzeba ją wymienić, dlatego dobrze jest zorientować się w ofertach baterii zapasowych. Graczom pewnie także przyda się bateria, która wytrzyma dość długo. Komu będzie się chciał przerywać ulubioną rozrywkę, tylko po to aby podłączyć sprzęt? Niestety, ale to często bywa irytujące.

Nie da się ukryć, że powinniśmy również zorientować się jakie okresy gwarancji są nam oferowane. Wiadomo, laptop to super gadżet, który przydaje się zarówno do pracy zdalnej praktycznie w każdym miejscu jak i zapewnia nam rozrywkę, jednakże to tylko sprzęt, który w każdej chwili może ulec jakimś usterkom. Niekiedy więc najlepiej jest zwrócić się do sklepu, o ile gwarancja jest nadal ważna. Niektóre sklepu oferują również możliwość dokupienia rozszerzonego pakietu gwarancyjnego, co może się naprawdę przydać.

Pamiętajcie, zawsze gdy myślicie nad kupnem jakiegoś sprzętu zastanówcie się, do czego konkretnie ma wam służyć. Określenie jego funkcji jest najważniejsze. A jeśli już zakupicie odpowiedni produkt, cieszcie się nim i pracujcie owocnie!

Oceń post