Dlaczego warto ćwiczyć? Poprawisz komfort życia!

Na nasze zdrowie składa się nie tylko fizyczny, ale i psychiczny stan organizmu. Korzyści dla obydwu tych elementów niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna. Oto kilka spośród wielu zalet wysiłku fizycznego.

Odpowiednia waga

Regularny wysiłek fizyczny zwiększa wydatek energetyczny, a co za tym idzie, pomaga zgubić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową wagę, zapobiegając nadwadze i otyłości. Pozwoli ci też zdrowo schudnąć – nie tylko zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, ale także zwiększyć poziom tkanki mięśniowej.

Pomaga w walce z nałogami

Osoby uprawiające sport najczęściej prowadzą zdrowy tryb życia, który nie sprzyja popadaniu w nałóg – dbają o zbilansowaną dietę, nie nadużywają alkoholu, nie palą.

Dba o twoją postawę

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie, a co za tym idzie – dzięki ćwiczeniom mięśni pleców łatwiej będzie ci zachować właściwą pozycję kręgosłupa. Jest to szczególnie cenne w dzisiejszych czasach, gdy tak wielu z nas co najmniej kilka godzin dziennie spędza w pozycji siedzącej.

Poprawia metabolizm

Regularny wysiłek fizyczny przyspiesza metabolizm, dzięki czemu czemu organizm regularnie może pozbywać się szkodliwych produktów przemiany materii.

Dodaje energii

Regularne ćwiczenia pomagają obniżyć poziom stresu, a co za tym idzie, poprawiają samopoczucie i zwiększają poziom energii.

Daje poczucie kontroli

Uprawianie sportu działa zbawiennie na psychikę – daje poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i kondycją organizmu, co przenosi się na inne aspekty życia. Regularne treningi pomagają też lepiej organizować dzień.

Dba o układ krążenia

Niska aktywność ruchowa powoduje zmniejszenie ilości krwi krążącej w krwiobiegu. Wysiłek fizyczny wspomaga pracę układu krążenia, m.in. zapobiegając żylakom nóg i zmniejszając ryzyko zawału oraz innych chorób serca.

Wysiłek fizyczny zwiększa też wydolność i siłę organizmu, wzmacnia odporność i poprawia stan mięśni oraz kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy.

Konieczne jest jednak, by pamiętać o dwóch, bardzo istotnych przy regularnych treningach, kwestiach – o zbilansowanej diecie i właściwej technice ćwiczeń.

Oceń post