5 porad, jak bezpiecznie kupować w internecie

bezpieczne zakupy

Dokonywanie zakupów za pośrednictwem Internetu to rozwiązanie, które wybiera coraz większa część społeczeństwa. Jest to bardzo wygodny sposób na zaopatrzenie się w produkty pochodzące z każdej branży.

Nie wychodząc z domu możemy spokojnie kupić produkty spożywcze, ubrania, książki oraz sprzęt elektroniczny, które kurier dostarczy nam pod nasze drzwi. Bardzo często mamy również szansę na skorzystanie z naprawdę atrakcyjnych promocji, a wiele produktów znaleźć możemy taniej, niż w sklepach stacjonarnych.

Jednak decydując się na zakupy przez Internet musimy być świadomi tego, iż niestety możemy natknąć się na fałszywego sprzedawcę. W jaki sposób robić zakupy online, aby mieć pewność, że są one w pełni bezpieczne.

1. Najważniejszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa zakupów w Internecie jest dokładne zapoznanie się z opiniami innych klientów na temat danej firmy lub sprzedawcy. Nie warto decydować się na dokonanie zakupu w firmach, które nie posiadają opinii wcześniejszych klientów, ponieważ nie mamy stu procentowej pewności o jej uczciwości. Większość solidnych i uczciwych firm posiada pozytywne opinie innych użytkowników.

2. Dokładnie zapoznaj się z regulaminem zakupów w danym sklepie Internetowym. Częstym błędem kupujących jest dokonanie zakupów bez przeczytania regulaminu, niestety może wiązać się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zatem zanim ostatecznie klikniesz “kupuje” na danej stronie dowiedz się więcej na temat reklamacji, sposobu zwrotów, terminu i kosztu dostawy; ochrony swoich danych osobowych; minimalnej wartości zamówienia; krajów wysyłki i wielu innych zagadnień.

3. Wybieraj bezpieczne metody płatności. Zawsze w trakcie płatności korzystaj ze swojego komputera i smartfona, a także dokładnie sprawdź numer konta, na który zostaną wysłane pieniądze oraz wysokość opłaty. Nigdy nie korzystaj z obcego sprzętu, ponieważ może być on zainfekowany wirusami.

4. Kupuj tylko w sklepach obsługujących certyfikat SSL. Aby upewnić się, że strona nie została podmieniona przez złośliwe oprogramowanie sprawdź dokładnie jej adres oraz upewnij się, że obok niego widnieje symbol zielonej kłódki.

5. Zwróć uwagę na RODO. Dzięki temu będziesz miał pewność, iż twoje dane osobowe będą chronione przez firmę.