Jak negocjować wynagrodzenie, żeby wilk był syty i owca cała?

negocjacje

Jednym z najważniejszy aspektów pracy zawodowej jest wysokość naszych zarobków. To właśnie z powodu niesatysfakcjonującej pensji wielu pracowników decyduje się na rozpoczęcie poszukiwań nowej oferty z wyższym wynagrodzeniem.

Jest to szczególnie istotne na stanowiskach wymagających od pracownika wykształcenia, szerokiej wiedzy i dużego doświadczenia. Osoby takie znają swoją wartość i dążą do tego, aby uzyskać odpowiednio wysoką zapłatę za swoją pracę. W jaki sposób negocjować wysokość pensji w trakcie aplikacji na nowe stanowisko?

1. Po pierwsze oceń minimalne oczekiwane wynagrodzenie. Jest to kwota, która pozwoli Ci na zaspokojenie twoich podstawowych potrzeb związanych z mieszkaniem, zakupem produktów spożywczych oraz środków czystości oraz transportem. Będzie to minimalna kwota, która pozwoli Ci na przeżycie na niezbyt wysokim poziomie. Jest to minimalna stawka, na którą będziesz mógł się zgodzić w trakcie poszukiwania pracy.

2. Oceń swoje maksymalne oczekiwane wynagrodzenie. Jest to kwota, która pozwoli zaspokoić twoje wszystkie potrzeby takie jak mieszkanie w wysokim standardzie, regularne wyjścia do restauracji lub wycieczki do najbardziej pożądanych zakątków świata. Bądź jednak gotowy na to, że będzie to bardzo wysoka kwota, której uzyskanie od pracodawcy wiąże się raczej z marzeniami. Warto zatem podejść do tego racjonalnie i wybrać kwotę, która pozwoli Ci żyć na wysokim poziomie, bez luksusowych wydatków.

3. Sprawdź jakiej stawki spodziewać się na danym stanowisku. Tu pomocne mogą okazać się porównywarki zarobków, które znajdziesz w Internecie. Tam dowiesz się w jakim przedziale wynagrodzenia otrzymują osoby na podobnych stanowiskach z podobnym doświadczeniem do twojego. Dzięki temu będziesz wiedział, czego oczekiwać możesz od przyszłego pracodawcy.

4. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej podaj widełki z niewielką rozpiętością. Pozwoli Ci to pokazać przyszłemu pracodawcy twoją elastyczność dotyczącą zarobków, jednak uchroni Cię przed zbyt niskimi propozycjami ze strony firm. Pamiętaj również o tym, że jeśli firma nie spełni twoich oczekiwań to możesz rozpocząć negocjację wskazując na swoje umiejętności i doświadczenie ważne dla pracy firmy.

4.5/5 - (ilość ocen: 4)