Zakupy spożywcze – nie popełniaj tych błędów!

sklep spożywczy

Na pewno każda z nas zauważa jak wiele żywności marnujemy. Wiąże się to głównie z podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji w trakcie zakupów spożywczych, a także kupowaniem zbyt dużej ilości żywności względem zapotrzebowania naszej rodziny.

Popełniamy wiele błędów, które ostatecznie sprawiają, iż większa część zawartości naszej lodówki ląduje w koszu. Aby zapobiec temu musimy wprowadzić kilka zmian już na poziomie zakupów w sklepie spożywczym. Podpowiemy wam jakich błędów nie powinniśmy popełniać, aby ograniczyć ilość marnowanej żywności, a także zmniejszyć nasze wydatki na jedzenie.

1. Wejdę do sklepu tylko po jedną rzecz – na pewno większość z nas wie w jaki sposób kończą się takie zakupy. Zazwyczaj wychodzimy z torbą niepotrzebnych rzeczy, dodatkowo zapominając o tej, które była powodem naszej wizyty w sklepie. Warto dokładnie planować swoje zakupy i raz w tygodniu wychodzić do sklepu z listą. Dzięki temu znacznie ograniczymy ilość dodatkowych produktów w naszym koszyku.

2. Idę na zakupy nie wiedząc co mam w domu. Odwiedzając sklep spożywczy powinnyśmy być świadome tego co znajduje się w naszych szafkach kuchennych i w lodówce. Zwróćmy uwagę, które produkty zbliżają się do swojej daty ważności i postarajmy się je wykorzystać. Dokupujmy tylko te produkty, których nie mamy już w domu.

3. Promocja – kupię na zapas. Bardzo często widząc promocje decydujemy się na zakup kilku lub nawet kilkunastu sztuk danego produktu, niestety zamiast oszczędzić większość tego pochopnego zakupu trafia do kosza, a razem z nimi nasze pieniądze.

4. Nie mam pojęcia co będę jeść w tygodniu. Brak planowania posiłków to również brak racjonalnych decyzji w trakcie zakupów, a także częściej odwiedzanie sklepu tylko po jedną rzecz. Dokładnie planując jadłospis możesz nie tylko ograniczyć wizyty w sklepie, ale również mieć pewność, iż wszystkie produkty zostaną wykorzystane do końca.

5. Zakupy na głodnego. Jest to jeden z najczęstszych błędów, które popełniamy. Niestety udowodniono już, iż robiąc zakupy będąc głodnym zwiększamy ilość produktów w naszym koszu kilkakrotnie. Wiąże się to głównie z naszym dużym apetytem oraz chęcią zjedzenia żywności, którą widzimy na półkach.