10 porad na to jak stać się lepszym ojcem

dzieci

Dowiedz się, w jaki sposób te proste pomysły mogą pomóc Ci rozpocząć pracę nad nową drogą, która wpłynie na Twoje relacje i przyszłość Twojego dziecka.

1) Pokaż uczucia

Dzieci potrzebują bezpieczeństwa, które wynika z wiedzy, że są akceptowane i kochane przez rodzinę. Tatusiu, przytulaj się do dzieci. Codzienne okazywanie uczuć jest najlepszym sposobem, aby dać dzieciom znać, że je kochasz.

2) Czytaj dzieciom

W świecie, w którym telewizja i technologia zdominowały życie dzieci, ważne jest, aby ojcowie starali się czytać dzieciom. Dzieci uczą się najlepiej robiąc i czytając, a także widząc i słuchając. Czytaj dzieciom, gdy są bardzo młode.

3) Słuchaj pierwszy, mów drugi

Zbyt często jedynym czasem, kiedy ojciec mówi do swoich dzieci jest tylko wtedy, gdy są one w kłopotach. Dlatego też wiele dzieci może się denerwować, gdy matka mówi: „Ojciec Twój chce z Tobą porozmawiać”. Poświęćcie czas i wysłuchaj pomysły i problemy swoich dzieci. Słuchanie pomaga im czuć się szanowanymi i zrozumianymi.

4) Bądź wzorem do naśladowania

Ojcowie są wzorem do naśladowania dla swoich dzieci, niezależnie od tego, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie. Dziewczynka, która spędza czas z kochającym ojcem dorasta wiedząc, że zasługuje na traktowanie z szacunkiem przez chłopców i to, czego szukać u męża.

5) Dyscyplina z miłością

Wszystkie dzieci potrzebują wskazówek i dyscypliny, nie jako kary, ale warto ustalić rozsądne granice. Przypomnijcie swoim dzieciom o konsekwencjach ich działań i dawajcie nagrody za pożądane zachowanie.

6) Szanuj matkę dziecka

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką tata może zrobić dla swoich dzieci jest szanowanie matki. Jeśli jesteście małżeństwem, może to jest oczywiste, ale powiem tylko na wszelki wypadek – zachowajcie swoje małżeństwo silne i zdrowe. Poświęć czas, przynajmniej raz w tygodniu, aby pracować nad tą relacją i podtrzymać ją. Jeśli nie jesteście małżeństwem, nadal ważne jest, aby szanować i wspierać matkę swoich dzieci.

7) Jedzenie razem jako rodzina

Wspólne spożywanie posiłku. Śniadanie, obiad lub kolacja – może być ważną częścią zdrowego życia rodzinnego. Dzieci mają możliwość porozmawiania o tym, co robią i co chcą robić.

8) Spędzaj czas z dziećmi

Wiem, że to jest bardziej skomplikowane. Ale jak ojciec spędza czas, mówi swoim dzieciom, co jest dla niego ważne. Jeśli zawsze wydajesz się zbyt zajęty dla swoich dzieci, będą one czuć się zaniedbane bez względu na to, co im mówisz. Dzieci tak szybko dorastają. Zapomniane szanse są stracone na zawsze.

9)  Ojciec nigdy ich nie opuści

Nawet po tym, jak dzieci wyrosną i będą gotowe do opuszczenia domu, nadal będą szukać wśród swoich ojców mądrości i rad. Niezależnie od tego, czy jest to kontynuacja nauki szkolnej, nowa praca czy ślub, ojcowie nadal odgrywają istotną rolę w życiu swoich dzieci.

10) Bycie nauczycielem

Zbyt często uważamy, że nauczanie jest czymś, co inni robią w budynku szkoły. Ale ojciec, który uczy swoich dzieci dobra i zła i zachęca je do czynienia wszystkiego co w ich mocy, zobaczy, że jego dzieci dokonują dobrych wyborów.

W grudniu rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna Tato.Net. Inicjatywa mającą na celu zaangażowanie ojców w ich misję, która ma polegać na byciu obecnym tatą dla swoich dzieci. Głównym przesłaniem akcji jest hasło: „Zawsze możesz być lepszym ojcem”. Do inicjatywy przyłączyli się m.in. Marek Kamiński, Radosław Pazura, Krzysztof Hołowczyc i Przemysław Babiarz.

4.4/5 - (ilość ocen: 5)