10 największych miast świata – 10 Gigantycznych aglomeracji

nowy jork

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są największe miasta świata? Obecnie ponad połowa populacji świata (55%) zamieszkuje aglomeracje miejskie. Coraz szybciej przybywa miast z wielomilionową liczbą mieszkańców. Według danych ONZ na świecie są 23 tak zwane „megamiasta” z ponad 10 milionową populacją. Tuż po drugiej wojnie światowej były tylko dwa tak liczne miasta – Tokio oraz Nowy Jork.

W dzisiejszych czasach aglomeracje miejskie rozwijają się tak szybko, gdyż coraz więcej osób „ucieka” z terenów wiejskich, aby móc korzystać z lepszych możliwości bytowych. To właśnie w miastach istnieje większa szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy, mieszkania, utrzymania rodziny.

Najszybciej rozwijają się obecnie miasta w Azji, i sporo z nich należy właśnie do największych na świecie: Szanghaj, Pekin, Dhaka, Delhi, Mumbai, Karaczi i Guangzhou. Największe z miast szybko przeradzają się w gigantyczne aglomeracje. To właśnie w nich łatwiej obcować z kulturą, kształcić się, doszkalać, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać talenty. Można też poczuć się tutaj bezpieczniej i w razie jakichkolwiek problemów liczyć na skuteczną pomoc służb medycznych, państwowych, miejskich.

Współczesna urbanizacja wskazuje na stale zwiększającą się populację ludzi w wielkich miastach i niesłabnącą migrację osób z mniejszych miejscowości do tych większych.

Pod względem ilości mieszkańców na pierwszym miejscu plasuje się japońskie Tokio, którego liczba mieszkańców sięga ponad 36, 9 milionów ! Tokio oficjalnie jest nazywane „prefekturą metropolitalną”, która w pewien sposób różni się od miasta i łączy elementy miasta i prefektury. Szacuje się, że za 50 lat stolica Japonii podwoi swoją populację.

Niewiele mniej, bo 36, 8 milionów, ma Sao Paulo w Brazylii.

Na trzecim miejscu uplasowała się Jakarta w Indonezji. Mieszka tutaj 30, 0 milionów mieszkańców.

Na miejscu czwartym znalazł się Seul w Korei Południowej. Jego populacja liczy sobie 25, 5 milionów mieszkańców.

Piątym miastem na świecie, jeśli chodzi o liczbę zamieszkujących je osób jest Manila na Filipinach. Mieszka tutaj 24, 1 milionów mieszkańców.

Szóstym najliczniej zamieszkanym (23, 6 miliona mieszkańców) miastem jest Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.

Na siódmym miejscu uplasował się azjatycki Shanghaj w Chinach. Zamieszkuje go 23, 4 milionów mieszkańców.

Ósmym pod względem ilości zamieszkujących go osób miastem na świecie jest afrykański Kair w Egipcie. Mieszka tam 22, 4 milionów mieszkańców.

Dziewiątym najbardziej zaludnionym miastem świata jest Delhi w Indiach. Ludność tego miasta to około 21, 7 milionów. Mieszkańców tego miasta przybywa w zaskakujacy tempie.

Na dziesiątym miejscu uplasował się Meksyk, który zamieszkuje 21, 1 milionów osób.

W największych metropoliach świata zamieszkują ludzie wielu nacji, wyznań i mówiący różnymi jezykami. Często tworzy to problemy na tle rasowym czy religijnym, lecz także i pozytywnie wpływa na urozmaicenie populacji, nadając jej kolorytu z wielu różnych zakątków świata.

4.7/5 - (ilość ocen: 3)