A teraz pora na opiekunkę! Gdzie jej szukać?

niania

Rodzicielstwo to piękna, ale także bardzo odpowiedzialna „przygoda”. Przygoda na całe życie. Zwłaszcza pierwsze miesiące i lata życia dziecka są niesamowicie istotne do budowania jego tożsamości, charakteru, wychowania. Rodzice, zachłyśnięci pierwszymi tygodniami, miesiącami spędzanymi non stop z dzieckiem, bardzo ciężko przeżywają moment powrotu do pracy.

Koniec urlopu. Co teraz?

Każdy urlop macierzyński, tacierzyński, wychowawczy dobiegnie kiedyś końca, a powrót do pracy i obowiązków zawodowych będzie nieunikniony. Warto tę chwilę i ten moment przemyśleć sobie dokładnie, zastanowić się,  pod czyją opieką zostawimy dziecko na czas naszej nieobecności, jak znaleźć odpowiedniego opiekuna. Możliwości jest bardzo wiele: począwszy od pomocy ze strony rodziny i najbliższych: babć, dziadków, rodzeństwa, którzy z pewnością nie odmówią opieki nad dzieckiem, przez posłanie dziecka do żłobka, w którym będzie miał styczność z wieloma innymi dziećmi, paniami opiekunkami, aż po zatrudnienie niani. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, żadna nie jest w stu procentach doskonała, jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, cieszy się zatrudnianie niani.

Gdzie znaleźć nianię i na co zwrócić uwagę?

Każdy rodzic wymaga czego innego od idealnej niani, dlatego, zanim zdecyduje się na zatrudnienie konkretnej osoby, przeprowadza zazwyczaj bardzo wiele rozmów kwalifikacyjnych, spotyka się z wieloma kandydatkami, szukając tej jedynej, która spełni wszelkie oczekiwania i zostanie uznana za idealną nianię. Zaletami zatrudnienia niani jest przede wszystkim możliwość elastycznego dostosowania grafiku pracy do godzin nieobecności rodziców. Obecnie wiele osób zajmujących się zawodowo dziećmi, to osoby wykształcone w tym kierunku, kompetentne, nierzadko z przygotowaniem pedagogicznym, kursem pierwszej pomocy, z mnóstwem kreatywnych pomysłów i szerokim uśmiechem. Kolejnym plusem zatrudnienia niani jest fakt, że można znaleźć osobę, która będzie mieszkała niedaleko, co pozwoli na pomoc w nawet kryzysowych sytuacjach, nagłych wypadkach, ponadto nie będzie taka osoba traciła czasu na dojazd do miejsca zamieszkania rodziny, nie będzie tez się to wiązało z dodatkowymi kosztami dla rodziców.

W sieci

Możliwość wyszukiwania według lokalizacji, obszaru zamieszkania jest możliwa dzięki portalom, jak np. www.niania.pl,  które zrzeszają osoby szukające pracy w tej branży. Portal ten prezentuje sylwetki bardzo wielu kandydatek, na profilach zamieszczane są referencje od byłych pracodawców, opinie, tożsamość każdego kandydata jest potwierdzona, co gwarantuje bezpieczeństwo dziecku.

Słuchaj innych

Innym sposobem na znalezienie dobrej i rzetelnej opiekunki do dziecka jest … poczta pantoflowa. Rekomendacje znajomych, rodziny, sąsiadów są niezwykle cenne i w przypadku poszukiwań niani należy się z nimi liczyć i ich świadomie nasłuchiwać w rozmowach na placu zabaw, w parku, a nawet w przychodni. Jest to niezwykle cenne w dużych miastach, gdzie większość ludzi na ulicy jest anonimowych, nie wytwarza się więź jak przypadku mniejszych społeczeństw lokalnych. Opiekunka do dziecka w Warszawie to posada niezwykle popularna, wiele osób chętnie korzysta z takiej formy opieki nad dzieckiem.

Do zadania poszukiwania opiekunki do dziecka trzeba podejść niezwykle rozsądnie, ale bez zbędnych emocji. Ani zbytnie zamartwianie się, zdenerwowanie, węszenie pesymistycznych wątków, ani euforia i zatrudnienie pierwszej osoby, która wyda się w porządku, nie będzie dobrym wyjściem. Miej oczy szeroko otwarte, ale i otwarty umysł, z pewnością istnieje, całkiem niedaleko, osoba wprost przeznaczona dla twojego dziecka!

4.7/5 - (ilość ocen: 17)