Jak rozgrzać się przed treningiem? Stwórz idealną rozgrzewkę

Przed rozpoczęciem każdego treningu należy wykonać solidną rozgrzewkę. Rezygnacja z rozgrzewki na różne podstawy na przykład chęć skrócenia treningu lub brak odpowiedniej wiedzy potrzebnej do przeprowadzenia rozgrzewki. Odpowiednia rozgrzewka spowoduje dotlenienie naszych mięśni, więzadeł i ścięgna oraz przygotuje nasz umysł do wysiłku. Czas trwania rozgrzewki powinien wynosić co najmniej 10 minut. Poniżej prezentujemy sposób na idealną rozgrzewkę.

Rozgrzanie ciała to podstawa.

Planując rozgrzewkę należy odpowiednio rozgrzać ciało i związku z tym należy wykonywać ćwiczenia, które będą angażować wszystkie partie ciała, a nie tylko te, które będą najbardziej bodźcowane podczas treningu.

Ćwiczenie kardio to istotny element w rozgrzewce.

Ćwiczenia podczas rozgrzewki, które będą angażować wszystkie partie ciała są bardzo istotne, ale nie należy zapominać w trakcie rozgrzewki o ćwiczeniach wytrzymałościowych. Ćwiczenia wytrzymałościowe pozwolą przygotować  do części właściwej treningu nasz aparat ruchu, ale też odpowiednio rozgrzać układ krwionośny oraz oddechowy. W ćwiczeniach kardio należy również wystrzegać się różnych błędów, czyli ćwiczenia nie powinny angażować jedynie kończyn dolnych, ale jak już wcześniej pisaliśmy całe ciało.

Ćwiczenie marsz w miejscu.

Poniższą listę ćwiczeń należy wykonać w marszu, czyli:

  • uniesienie wysoko kolana jednocześnie pracując ugięty ramionami w łokciach,
  • po około 1 minucie należy unieść ramiona na boki,
  • następnie należy dołączyć do tego ruch w przód i w tył,
  • następnie należy wypiąć klatkę piersiową z jednoczesnym wyciąganiem rąk w przód oraz w tył,
  • następnie mając ramiona w pozycji otwartej należy wykonać krążenie łokciami,
  • następnie unosimy ramiona nad głowę i w dół z jednoczesnym ściąganiem łopatki. Nie należy zapomnieć o odpowiednim oddechu oraz wydechu podczas wznoszenia ramion oraz wdechu w trakcie opuszczania.

Ćwiczenie w kroku dostawnym.

W tym ćwiczeniu wykonujemy następujące kroki:

  • dłonie kładziemy na biodrach, uginamy lekko nogi oraz wykonujemy rytmicznie wykroki w lewo oraz w prawo,
  • opuszczamy ramiona i dodajemy pracę barków poprzez krążenie barkami w przód oraz w tył,
  • dodajemy pracę pełną ramion poprzez wykonywanie krążenia w tył w sposób przemienny, czyli raz lewą, raz prawą oraz obiema rękami jednocześnie.
Oceń post