10 cech dobrej niani

W czasach, kiedy nie każdy ma możliwość lub ochotę zapisania dziecka do żłobka lub przedszkola, rośnie popyt na usługi wykwalifikowanych niań.

Na co zwrócić uwagę w czasie pierwszej rozmowy i dnia próbnego? Dobrze byłoby, aby kandydatka na nianię miała w sobie jak najwięcej cech dobrej niani.

 1. Pogodna

  Uśmiechnięte, wesołe osoby łatwiej nawiązują kontakt z dziećmi, wykazują większy entuzjazm w zabawie, co sprawia, że dzieci chętniej biorą udział w proponowanych aktywnościach.

 2. Elokwentna

  Dziecko poznaje świat między innymi poprzez zadawanie olbrzymiej ilości pytań. Niania nie musi oczywiście znać odpowiedzi na wszystkie, powinna jednak być w stanie w przystępny sposób i opowiadać dziecku o otaczającej je rzeczywistości.

 3. Energiczna

  Maluchy to wulkany energii. Dobra niania musi potrafić nadążyć za dziećmi w zabawie. Osoba pełna energii będzie mogła zaproponować ciekawe zajęcia ruchowe lub taneczne.

 4. Stanowcza

  Wiek żłobkowy i przedszkolny to okres, w którym dzieci badają granice, które im stawiamy. Paradoksalnie czują się bardziej bezpieczne wtedy, kiedy mają pełną świadomość, że nie wszystko im wolno. Stanowcza niania potrafi wyznaczyć granice a tym samym zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

 5. Konsekwentna

  Raz postawione granice nie powinny być przesuwane pod wpływem błagań lub prób szantażu ze strony dzieci. Konsekwencja ułatwia wypracowanie sobie pewnej rutyny w pracy i gwarantuje, że dzieci łatwiej zrozumieją i zaakceptują plan dnia.

 6. Ciepła

  Dzieci dobrze czują się wśród osób, które potrafią pokazać, że na dziecięce problemy reagują z empatią i wrażliwością. Dobra niania cierpliwie wysłucha dziecka i pomoże mu znaleźć rozwiązanie problemu. Nawet naklejenie plastra, przytulenie czy łaskotki mogą sprawić, że maluch rozluźni się i zapomni, co w danej chwili go martwiło.

 7. Wyrozumiała

  Rodzice wracający do pracy i nowa „ciocia”, z którą trzeba zostawać, to dla dziecka stres, z którym radzi sobie tak jak potrafi. Bywa, że reaguje złością lub płaczem. Niania powinna wziąć to pod uwagę i uwzględnić w swoich planach pracy.

 8. Utalentowana

  Dobrze jest, gdy niania potrafi np. rysować, tańczyć lub śpiewać. Dzieci są bardzo wrażliwe artystycznie i chętnie przyjmują takie proponowane im urozmaicenia w zabawie.

 9. Szczera

  Niania nie powinna zatajać przed rodzicami niczego, co mogłoby zaważyć na ich decyzji związanej z przyjęciem jej do pracy. Z tego względu wrażenia po rozmowie dobrze jest zweryfikować prosząc o pisemne referencje lub kontaktując się w poprzednim pracodawcą.

 10. Odpowiedzialna

  W każdej zaplanowanej lub nagłej sytuacji, niania jest osobą odpowiedzialną w pierwszej kolejności za dobro i bezpieczeństwo dziecka.

 

4.4/5 - (ilość ocen: 5)