Smart shopping, czyli jak robić zakupy z głową

kupowanie przez internet

W dzisiejszych czasach jednym z największych problemów społeczeństwa jest nadmierny konsumpcjonizm. Często nie potrafimy podejmować racjonalnych decyzji w związku z zakupami zarówno w trakcie codziennych wyjść do sklepu spożywczego, jak i zakupów w galeriach handlowych lub sklepach ze sprzętem elektrycznym.

Ostatecznie doprowadzamy do stanu, w którym w naszym domu znaleźć możemy ogromne ilości nie potrzebnych nam rzeczy, nasze szafy pękają w szwach, a my wynosimy do piwnicy kolejne pudła z rzeczami, o których nawet nie mamy pojęcia.

Nadmierne kupowanie i gromadzenie dobór materialnych może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze finanse, ale również stan psychiczny. Chętnie podpowiemy wam jakie zasady smart shoppingu warto wprowadzić w swoje życie, aby polepszyć swoje relacje z zakupami.

1. Stwórz listę potrzebnych rzeczy. Zasada ta dotyczy zakupów niezależnie od rodzaju sklepu, do którego się wybieramy. Warto dokładnie zastanowić się czego aktualnie potrzebujemy w naszej kuchni, lodówce lub szafie. Dzięki temu w trakcie zakupów skupimy naszą uwagę właśnie na tych produktach i ograniczymy ilość niepotrzebnych rzeczy w naszym koszyku.

2. Pamiętajmy o zasadzie miesiąca. Jeśli oglądając reklamy lub spacerując po alejkach sklepowych zdecydujesz, że potrzebujesz w swoim życiu nowy drogi sprzęt lub kolejną parę butów to nie kieruj się natychmiast do kasy. Daj sobie kilka tygodni na przemyślenie tego zakupu, gwarantujemy Ci, że o większości tych produktów bardzo szybko zapomnisz.

3. Płać gotówką. W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na dokonywanie płatności kartą, niestety w ten sposób nie panujemy nad swoimi wydatkami i nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużą część gotówki wydaliśmy. Posiadając w portfelu gotówkę będziemy świadomi tego ile wydaliśmy i w ten sposób ograniczymy swoje dalsze zakupy.

4. Zabieraj na zakupy racjonalnego pomocnika. Szczególnie w trakcie zakupów ubraniowych warto zabrać ze sobą towarzysza, który racjonalnie spojrzy na nasze wybory. Powinna być to osoba, która powstrzyma nas przed zakupem kolejnego czarnego swetra lub uświadomi nas, iż dany produkt nie zostanie przez nas nigdy wykorzystany.

5. Korzystaj z kuponów i zniżek. Jeśli masz dokładną listę rzeczy, które chcesz zakupić w danym momencie, to sprawdź czy możesz zapłacić za nie jeszcze taniej. Wiele sklepów posiada oferty zniżkowe dla swoich klientów, dzięki którym znacznie zmniejszysz swój rachunek.

Oto kilka rad, które warto wykorzystać w swoim życiu. Gwarantujemy wam, że dzięki nim znacznie ograniczycie swoje wydatki.