Próchnica nie ma wakacji i atakuje zęby

nie ma wakacji

Próchnica nie ma wakacji i atakuje zęby
Podczas przerwy wakacyjnej lub ferii zimowych zarówno my jak i nasze dzieci chodzimy później spać, częściej delektujemy się słodyczami, a wieczorem, po dniu pełnym niecodziennych atrakcji jesteśmy tak zmęczeni, że moglibyśmy zasnąć na stojąco. Mimo zmęczenia, pamiętajmy o myciu zębów – próchnica nie odpoczywa wraz z nami, a zęby niszczy nieodwracalnie i w zawrotnym tempie.

Przyczyny i zapobieganie
Najważniejszą przyczyną próchnicy są:
–  spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy,
–  spożywanie węglowodanów,
– niewłaściwa higiena jamy ustnej.
W przypadku dzieci atakuje najpierw zęby mleczne, by szybko przenieść się na te stałe – olbrzymi błąd popełniają rodzice, którzy twierdzą, że o zęby mleczne dbać nie warto, bo i tak wypadną. Próchnica mleczaków to niemal pewna gwarancja ubytków w zębach stałych.
Próchnicy sprzyjają również:
–  podjadanie między posiłkami,
– spożywanie słodkich napojów gazowanych – w jednej puszce znajdziemy aż 7 łyżeczek cukru!
– spożywanie pokarmów o lepkiej konsystencji typu suszone owoce, rozpuszczalne gumy, żelki  – kontakt niezdrowych pokarmów z powierzchnią zębów jest w tym przypadku dłuższy.

Próchnicy zapobiegać możemy:
– myjąc dokładnie zęby, co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku – bez żadnych wyjątków,
– stosując odpowiednią dietę – próchnicy nie sprzyjają między innymi warzywa, mięso, ryby,  jaja, woda, herbata,
– nie spożywając posiłków po wieczornym umyciu zębów oraz popijając jedynie wodę,
– żując bezcukrową gumę do żucia – zawarty w nich ksilitol oczyszcza płytkę nazębną, a samo żucie pobudza istotnie dla zdrowia jamy ustnej, wydzielanie śliny.

Wszystkie te czynności, przy regularnych wizytach u stomatologa spowodują, że wraz z naszymi dziećmi, będziemy mogli cieszyć się zdrowym
i pięknym uśmiechem.

Oceń post