12 zaskakujących ciekawostek o Ameryce Północnej

Poznaj bliżej zaskakujące ciekawostki o Ameryce Północnej trzeciego co do wielkości kontynentu na świecie, czyli Ameryki Północnej.

1. Największym państwem tego kontynentu jest Kanada. Jej powierzchnia wynosi około 10 milionów kilometrów kwadratowych. Drugie pod względem wielkości Stany Zjednoczone mają niewiele mniejszy obszar. Do kontynentu amerykańskiego pod względem geograficznym zaliczana jest także największa wyspa naszego globu, czyli Grenlandia. Ma ona 2, 2 miliona kilometrów kwadratowych.

2. Najwyższą temperaturę odnotowano 10 lipca 1913 roku w Dolinie Śmierci. Słupek rtęci pokazał tego dnia aż 56, 7 stopni Celsjusza. Dolina Śmierci jest najgorętszym i najbardziej suchym miejscem na naszej planecie. Klimat na kontynencie jest bardzo zróżnicowany. Grenlandia oraz większa część Kanady jest bardzo zimna. Północ Stanów Zjednoczonych a także Alaska mają bardzo niskie temperatury podczas zimy, natomiast południe kontynentu jest gorące.

3. Najwięcej mieszkańców, bo aż 21 milionów, ma miasto Meksyk, stolica państwa o tej samej nazwie. Na drugim miejscu plasuje się Nowy Jork z 20 milionami osób. W całej Ameryce północnej mieszka ponad 500 milionów osób. Czyni to Amerykę Północą czwartym co do wielkości kontynentem jeśli chodzi o liczbę mieszkańców.

4. Najbogatszym państwem kontynentu są bez wątpienia Stany Zjednoczone. Najbiedniejszym natomiast jest Meksyk. Przez tysiące lat tereny te zamieszkiwane były przez rdzenną ludność, czyli Indian. Plemiona te zajmowały się głównie rolnictwem i myśliwstwem. Gdy przybyli tu odkrywcy z Europy, sytuacja uległa zmianie i ludność tubylcza została w dużej części wymordowana lub zamknięta w rezerwatach. W obecnych czasach populacja Ameryki Północnej to potomkowie przybyszy z Hiszpanii, Francji, Włoch, Irlandii, Niemiec, Anglii oraz innych europejskich krajów.

5. Nazwa Ameryki pochodzi od nazwiska jednego z jej odkrywców, Amerigo Vespucci.

6. Najczęściej używanymi jezykami są w Ameryce Północnej hiszpański, angielski i francuski.

7. Amerykę Północną oblewają wody trzech oceanów – Atlantycki, Arktyczny i Spokojny.

8. Współczesne badania pokazują, iż pierwsi rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej przeszli ponad 15 000 lat temu z Azji przez most lądowy, który dawno temu stanowił połącznie między tymi dwoma kontynentami.

9. Najwyższym szczytem Ameryki Północnej jest góra McKinley (nazywana również Denali) w górach Alaski. Natomiast najniżej położone miejsce to akwen Badwater Basin, znajdujący się w Parku Narodowym Doliny Śmierci, w hrabstwie Inyo w Kalifornii.

10. Oficjalnie uważa się, iż Ameryka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w roku 1492. Jednakże wielu historyków twierdzi, że mogło mieć to miejsce o wiele wcześniej, przed 1000 lat, gdy na te tereny dotarli Wikingowie.

11. To właśnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej podpisano pierwszą na świecie konstytucję.

12. Sportowcy z Ameryki Północnej zdobyli jak dotychczas największą liczbę medali na igrzyskach olimpijskich.

Czytaj dalej: Przyroda Ameryki Północnej

5/5 - (ilość ocen: 4)