10 ciekawostek o Warszawie, które mogą Cię zaskoczyć!
Warszawa to stolica naszego kraju – największe i przy tym jedno z najbardziej historycznych miejsc w całej Polsce. Myślisz że na temat Warszawy wiesz wszystko? Nic bardziej mylnego! Dzięki nam odkryjesz szereg zupełnie nowych ciekawostek dotyczących tego właśnie miasta! Gotowy/a? No to zaczynamy! Więcej możesz przeczytać też na fajnepodroże.pl
1. Wiecie co stanowi najbardziej chiński element w Polsce? Jest nim Aleja Chińska (dawna Droga Wilanowska) znajdująca się w Łazienkach Królewskich – powstała ona w latach 80. XVIII w. z woli Stanisława Augusta Poniatowskiego i ma ona aż 1130 metrów długości! Ozdobiona jest ona nie tylko chińskimi altanami, bujną roślinnością ale również mostkami. W ostatnich latach dołączono do niej również Ogród Chiński.
2. Warszawa to najbardziej przyjazne miasto jeśli chodzi o społeczność wegetariańską i wegańską – liczba restauracji serwujących wege posiłki stale rośnie, a tym samym nasza stolica wyprzedziła Nowy Jork czy Londyn!
3. Warszawa to jedyna taka stolica w całej Unii Europejskiej, która znana jest z rezerwatu przyrody znajdującego się tak blisko samego centrum. Mowa tu oczywiście o Jeziorze Czerniakowskim – jest to miejsce zamieszkania wielu gatunków zwierząt.
4. Ciekawostkę stanowi także ulica Grzybowa znajdująca się na Śródmieściu – jest to kontrast budynków z PRL-u, drapaczy chmur oraz nowoczesnych biurowców. To właśnie ulica Grzybowa stanowiła jedną z ulic wchodzącą w skład getta warszawskiego.
5. Jesteście może fanami starej kinematografii czy seriali takich jak na przykład „Czterdziestolatek”? Jeśli tak to zapraszamy Was na ulicę Złotą 25a (do dziś stoi tam kamienica której adres wskazywał wcześniej na ulicę Pańską 85). Dla fanów literatury ciekawostką będzie na pewno fakt że to właśnie ulicami Warszawy zainspirował się Bolesław Prus pisząc słynną powieść „Lalkę” a wiele z nich istnieje naprawdę (choćby Plac Zamkowy, Teatr Wielki czy też Kościół Karmelitów przy Krakowskim Przedmieściu).
6. Kolejna ciekawostka to nazwa jednej z dzielnic Warszawy. Mowa tu o Żoliborzu – skąd właściwie się ona wzięła? Mianowicie od słów „joli bord” które w tłumaczeniu oznaczają „piękny brzeg”. Tak nazywano wtedy właśnie ogrody Collegium Nobilium znajdujące się w tej części Warszawy aż do 1831 roku kiedy zbudowano tam Cytadelę.
7. W Warszawie miejsce swoje miała.. skocznia narciarska! Budowana była ona w latach 1955-1959. Zamknięto ją w 1989 roku, a jej ostatnie pozostałości zburzono w 2015 roku. Najdłuższy skok jaki odnotowano na tej skoczni wynosił 48 m!
8. W Warszawie znajduje się jeden z najwęższych budynków – jego szerokość wynosi dokładnie 152 centymetry! Został zbudowany on pomiędzy kamienicą a blokiem przy skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej (dzielnica Wola). Nie może uznana być ona za budynek mieszkalny jednak stanowi ona pracownię izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Owy budynek powstał w 2012 roku.
9. Najdłuższą ulicę w Warszawie stanowi ulica Puławska, dawniej zwana Nowoaleksandryjską, ponieważ miasto Puławy, w stronę którego ulica biegnie, nazywało się w latach 1846-1918 Nową Aleksandrią. Ulica Puławska znajduje się na Mokotowie oraz Ursynowie.
10. Na obszarze aglomeracji warszawskiej znajduje się około 20 miast!