Wirtualna rzeczywistość – historia, obecnie i przyszłość

Wirtualna rzeczywistość stała się bardzo popularna ostatnimi czasy. Popularność jest wypadkową wielu czynników, między innymi bardzo łatwą dostępnością tej technologii. Dzisiaj w zasadzie każdy może mieć styczność z czymś, co jeszcze parę lat temu wydawało się zupełną abstrakcją. Czym wirtualna rzeczywistość jest? To nic innego jak rzeczywistość kreowana przez urządzenie, którą ogląda się przez specjalne okulary. W zasadzie każdy może z niej korzystać, jeżeli kupi kartonowe okulary, do których wsadza się smartphona. Programy obsługujące wirtualną rzeczywistość są bardzo często darmowe, a więc nie ma problemu z ich pobraniem.

Opis wirtualnej rzeczywistości może zdziwić bardzo dużą grupę osób. Takie rzeczy zwykle kojarzone były z filmów, które przedstawiały to jako daleką przyszłość. Technologia jednak idzie do przodu. Oczywiście pierwsze urządzenia były dużych rozmiarów. Jednak prosty trick jakim jest zastosowanie specjalnych szkieł pozwolił na zbliżenie wirtualnej rzeczywistości do każdego człowieka posiadającego telefon. Podobnie jest z programami kreującymi wirtualną rzeczywistość. Początkowo wyglądały one bardzo biednie i nie dawały tak wielu fascynujących przeżyć. Dzisiaj bez problemu można wczuć się w klimat, będący zamierzeniem twórców.

Dzisiaj w wirtualnej rzeczywistości możemy zwiedzać, uczyć się czy grać. Dostępne są różne wersje zarówno okularów jak i programów. Można załatwić sobie drogi sprzęt, który będzie wyświetlał rzeczywistość najwyższej jakości, ale można także trzymając się najtańszego progu, zadowalać się tanimi odpowiednikami. Prawda jest jednak taka, że każdy na wyciągnięcie ręki ma wirtualną rzeczywistość.

Jaka jest przyszłość tej technologi? Bez wątpienia jest nią maksymalizacja jakości, prowadząca bezpośrednio do możliwości wykorzystywania jej w nauce. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można na własne oczy zobaczyć wiele często technicznych rzeczy, nie mając na nie w rzeczywistości środków. Wirtualna rzeczywistość może pozwolić zwiedzać miejsca, których nie ma szans zobaczyć naprawdę. To bardzo duże możliwości.

Oceń post