Co zrobić z zaległymi treningami?

Systematycznie wykonywanie ćwiczeń ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale czasami zdarza się, że z różnych przyczyn nie możemy wykonać jednego czy nawet kilku treningów. Przyczyna przerwy w wykonywaniu treningu może być różna na przykład choroba czy kontuzja. Powstaje zatem pytanie co zrobić z zaległymi treningami.

Niezrealizowany trening a długość przerw od ostatniego treningu.

Jeżeli przerwa od systematycznego wykonywania treningu jest większa niż dwa tygodnie to należy rozpocząć cały proces treningowy od początku, czyli od fazy adaptacyjnej. Rozpoczęcie od fazy adaptacyjnej pozwoli przygotować nasz organizm do systematycznej aktywności fizycznej. Po zakończeniu fazy adaptacyjnej możemy przystąpić do zrealizowania zaległych treningów. W sytuacji gdy przerwa treningowa jest krótsza niż dwa tygodnie to całkiem śmiało możemy rozpocząć kontynuację treningów w miejscu ich przerwania.

Niezrealizowany trening a plan treningowy.

Przerwa od systematycznego wykonywania treningu przy korzystaniu z planu treningowego ma bardzo ważny wpływ na cały nasz plan treningowy. Jak pisaliśmy my wcześniej wszystko jest zależne od długości przerwy. Dopuszczalna długość przerwy, która pozwoli nam kontynuować trening od miejsca jego trwania to 2 tygodnie. Plan treningowy możemy zmodyfikować, tak aby pasował do długości przerwy w systematycznych wykonywanych treningach. Wprowadzenie zmian zależy od tego na jakim etapie procesu treningowego jesteśmy i od celu, który chcemy zrealizować.

Realizacja zaległych treningów i ich aspekt zdrowotny.

Realizacja zaległych treningów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ treningi zaległe będą realizowane kosztem regeneracji. W dni nietreningowe nasz organizm powinien się zregenerować. Jeżeli ilość dni treningowych wynosi maksymalnie 3 dni to dołożenie sobie 2 lub 3 treningów w tygodniu nie powinno nam zaszkodzić. W sytuacji gdy ilość dni treningowych jest większa od 3 to dołożenie sobie kolejnych treningów sprawi, że nasz organizm nie będzie miał czasu na odpowiednią regenerację. Pamiętajmy, że jeżeli przerw treningowa była spowodowana chorobą to odrobienie zaległych treningów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nasz organizm po chorobie jest osłabiony i wysiłek związany z odrobieniem treningów może sprawić, że stan naszego zdrowia się pogorszy. Podobnie należy również postąpić w sytuacji gdy przerwa treningowa jest spowodowana kontuzją.

Oceń post