Jak złożyć komputer, żeby działał poprawnie?
Komputer możemy kupić gotowy lub podjąć się samodzielnego złożenia. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne złożenie komputera to powinniśmy pamiętać, aby zapoznać się z wiedzą odnośnie składania komputera tak, aby działał poprawnie.
Niezbędne minimum.
Pierwszy krok, który powinniśmy wykonać to przygotowanie podzespołów, które są wymagane do uruchomienia sprzętu, czyli:
- obudowa,
- zasilacz,
- płyta główna,
- proces wraz z systemem chłodzenia,
- pamięć,
- kartę graficzną,
- nośnik danych.
Dalsze kroki w celu montażu komputera.
Jeżeli już będziemy mieć przygotowane powyższe podzespoły to należy przystąpić do montażu komputera. Najpierw należy zacząć od odbudowy, która jest przecież domem dla naszych podzespołów. Po odkręceniu paneli bocznych obudowy należy przystąpić do montażu płyty głównej. Płytę główną montuje się w przeznaczonym do tego miejscu, czyli na specjalnej tacce z otworami nagwintowanymi. Do przykręcenia płyty głównej stosujemy specjalne kołki dystansowe, które dostarczane są przez producenta. Pamiętajmy, aby przed samym zamocowaniem płyty głównej zainstalować na niej kilka podzespołów. Płytę główną kładziemy na płaskiej powierzchni i instalujemy proces, pamięć oraz układ chłodzenia procesora. Instalując proces pamiętajmy, aby nie zbliżać dłoni do środka gniazda procesora, ponieważ jest to miejsce bardzo delikatne, które jeżeli uszkodzimy to może nas pozbawić możliwości uruchomienia zestawu. Instalując pamięć należy sprawdzić w instrukcji naszej płyty głównej, które sloty powinno zostać zainstalowane w pierwszej kolejności. Po zainstalowaniu na płycie głównej procesora, układu chłodzenia oraz pamięci RAM należy odłożyć całą płytę główną wraz z zainstalowanymi podzespołami i przejść do obudowy oraz zasilacza. Zasilacz montuje się wentylatorem do dołu, ponieważ tak zapewni odpowiednią pracę. Zasilacz zabezpiecza się poprzez przykręcenie śrub. Następnie przechodzimy do montażu płyty głównej poprzez umieszczenie jej na wcześniejsze kołki dystansowe i przykręcamy ją śrubkami. Następnie należy podłączyć porty USB, przyciski zasilania, przyciski resetowania oraz dwie diody led. Następnie poszukujemy gniazda USB i podłączamy wtyczkę i lokalizujemy nóżki związane z przyciskami oraz diodami i odpowiednio wpinamy do nich miniaturowe wtyczki. W dalszym kroku instalujemy nośniki danych, które podłączamy z płytą główną za pomocą kabli sygnałowych SATA oraz doprowadzenie do nich zasilania. Kolejny etap to instalacja karty graficznej, którą instalujemy w pierwszym wolnym porcie PCI Expressx16. Następny etap to podłączenie zasilania do płyty głównej. Płyta główna jest zasilana przez dwa przewody. Ostatni etap to zamknięcie obudowy, ale przed jej zamknięciem dokonajmy sprawdzenia działania podłączonych przycisków zasilania, resetowania oraz diod informacyjnych.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że poprawne złożenie komputera nie trudne. Producenci sprzętu wprowadzają fizyczne ograniczenia poprzez to, że dany podzespół można włożyć tylko w jeden sposób. Składając komputer róbmy to powoli i z odpowiednim namysłem.