Zgrabne łydki w Twoim zasięgu

Wiele pań wyciska z siebie siódme poty na siłowni, rzeźbiąc pośladki i uda, ale zapomina o innym, równie istotnym elemencie pięknej sylwetki – łydkach. Następnym razem po przysiadach i wznosach bioder wykonaj jeszcze krótki trening na te partie mięśni. Niżej prezentujemy kilka ćwiczeń, które powinnaś wykonywać, jeśli zależy ci na tym, by delikatnie wyrzeźbić łydki, ale nie zwiększyć znacząco ich masy.

Budowa łydek

Na łydki składają się dwa główne mięśnie: brzuchaty i płaszczkowaty. Brzuchaty widoczny jest wyraźnie z tyłu, gdy staniesz na palcach, a płaszczkowaty położony jest pod nim – widać go z boku nogi.

Codzienne rzeźbienie łydek

Mięśnie łydek kształtują się fantastycznie, gdy idziesz lub wbiegasz pod górę oraz gdy wchodzisz po schodach. Zrezygnuj więc z windy! Staraj się stawać na stopniu i odbijać palcami, nie piętą – wtedy mięśnie łydki pracują intensywniej. Dla urozmaicenia i podkręcenia intensywności ćwiczenia możesz też wskakiwać na stopnie na jednej nodze.

Te ćwiczenia, które możesz wykonywać codziennie, spalają też tkankę tłuszczową.

Trening na piękne łydki

Wśród przykładowych ćwiczeń angażujących mięśnie łydki znajdują się m.in. wspięcia na palce w siadzie, wspięcia na palce w staniu, wspięcia na palce w staniu – wszystkie z obciążeniem. Mięśnie łydek regenerują się szybko, dlatego możesz dołożyć ciężaru tak, by się porządnie zmęczyć. Oto przykładowy plan treningu łydek:

  • wspięcia na palce w siadzie: 3 serie po 12-15 powtórzeń
  • wspięcia na palce w staniu: 4 serie po 8 powtórzeń
  • wspięcia na palce w siadzie na jednej nodze: 2 serie po 12-15 powtórzeń (obciążenie do każdego ćwiczenia musisz dobrać według własnych możliwości)

Warto wiedzieć, że mięsień płaszczkowaty pracuje najmocniej podczas ćwiczeń w pozycji siedzącej, a brzuchaty – w staniu, na jednej lub dwóch nogach. Ćwiczenia możesz wykonywać na płaskim podłożu lub na wzniesieniu, np. stepperze lub klocku do jogi, by podnieść poziom trudności. Ćwicząc mięsień płaszczkowaty, najlepiej wykonywać większą ilość powtórzeń wolno, przez dłuższy czas, a pracując nad mięśniem brzuchatym, lepiej wybrać duże obciążenie i trenować przez eksplozywne ruchy.

Oceń post