Jak zaplanować oświetlenie łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym chcemy się czuć dobrze i zrelaksować po całym dniu w kąpieli. Ale jednocześnie musi być praktyczne zwłaszcza, jeśli gabaryty łazienki są małe, a domowników jest wielu. Oprócz samego umeblowania i rozmieszczenia sprzętów bardzo ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia oświetlenia. Dlaczego? Ponieważ dobrym światłem można powiększyć łazienkę, a poza tym nikt chyba nie lubi korzystać z niej po ciemku.

Mała i do tego ciemna łazienka

Najbardziej typowe łazienki w blokach mieszkalnych są ciemne, czyli bez okien. Nie raz i w domu trafi się taki projekt łazienki. Bez dwóch zdań taka łazienka wymaga dużej ilości światła. Nie tylko, aby można było z niej w ogóle skorzystać, ale przede wszystkim, żeby to zamknięte pomieszczenie stało się przyjemnym salonem kąpielowym. Bardzo ważne jest główne światło. Musi ono oświetlać centralną część pomieszczenia i zapalone samo dawać komfort korzystania z łazienki. Koniecznie trzeba też dodatkowo dodać kinkiety nad lub po obu stronach lustra. Można obecnie kupić podświetlane lustra, co również jest dobrym rozwiązaniem. Gdy mimo kinkietów i głównego światła nadal jest ciemno można po prostu w najciemniejszy kąt wstawić stojącą lampę. Nie tylko doda więcej światła, ale też będzie stanowić dekorację, na którą i tak w małych łazienkach rzadko jest miejsce. Samo lustro też może pomagać w oświetleniu wystarczy je powiesić naprzeciw punktu świetlnego, aby odbijało światło i rozjaśniało wnętrze.

Duża łazienka z wpadającym naturalnym światłem

Tutaj wystarczy skupić się na tym, aby kiedy zapadnie zmierzch możliwe było korzystanie z łazienki. Tak samo potrzebny jest główny punkt świetlny oraz odrębne punkty na ścianach, najlepiej na ścianie przeciwnej do tej z oknami, wtedy łazienka będzie równomiernie oświetlona. Oczywiście warto też postawić na światło przy lustrze, które powinno zapalać się odrębnie od głównego. W tego typu łazienkach można zastosować różne elementy dekoracyjne czy postawić na kilka luster, a nie tylko jedno nad umywalką. W ten sposób światło będzie się odbijać w kilku miejscach i nie będzie efektu ciemnych rogów.

Oceń post