Wycieczki do Nepalu – czy rzeczywiście są warte swojej ceny?
Prawie 5900-kilometrowy dystans i 12 godzin lotu samolotem. Już sama odległość między Warszawą i Kathmandu wskazuje, że wycieczka do Nepalu nie może być tanią podróżą. Dlaczego więc coraz więcej turystów nie zważa na koszty i decyduje się na wyprawę do kraju Himalajów? Co nas tam ciągnie? I tak naprawdę – czy warto jechać do Nepalu?
Nepal – dlaczego to coraz popularniejszy kierunek?
Najpopularniejszym celem wycieczek do Nepalu jest trekking w Himalajach. Wielu z nas chce być jak Kukuczka, Messner lub Czerwińska i przeżyć wysokogórską przygodę, jakiej nie można zaznać w żadnym innym miejscu. W końcu to Himalaje, najwyższy łańcuch górski na świecie! I choć rozciąga się on także w Pakistanie, Indiach, Bhutanie, Chinach i Mjanmie, to na trekking i tak najchętniej jeździmy do Nepalu. Czy to dlatego, że na jego terenie znajduje się aż osiem z dziesięciu himalajskich ośmiotysięczników? A może dlatego, że to właśnie tu można zobaczyć najsłynniejszy ze słynnych szczytów, Mount Everest? Każdy wielbiciel wspinaczki ma pewnie swój powód, ale jedno jest pewne: nigdzie na świecie nie można poczuć potęgi i ogromu natury bardziej niż w Nepalu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to jest stać na dachu świata, musisz pojechać właśnie do tego kraju.
Ile kosztuje wycieczka do Nepalu?
Znaleziona w serwisie lidl-podroze.pl wycieczka kosztuje 8 999 zł za osobę. Co to za oferta? Jest to 17-dniowy trekking do bazy pod Annapurną w przykładowym terminie od 19 kwietnia do 5 maja. W cenie mieści się przelot z Warszawy do Kathmandu, stolicy Nepalu, noclegi w 2-osobowych pokojach w 3-gwiazdowych hotelach w Kathmandu i Pokharze oraz w schroniskach na trasie trekkingu, wyżywienie (posiłki 3 razy dziennie) oraz opłaty za wstęp do różnorodnych obiektów, których zwiedzanie ujęto w planie wycieczki.
To jednak jeszcze nie wszystko. Wyprawa na trekking wiąże się z wieloma opłatami dodatkowymi, których w przypadku innych wycieczek raczej nie ponosimy. Należą do nich m.in. opłaty dla lokalnych przewodników i dla przewodnika górskiego jadącego z grupą z Polski, wynagrodzenie dla tragarzy i kucharzy (wnoszenie żywności i gotowanie na dużych wysokościach to nie taka prosta sprawa), szereg opłat związanych z ubezpieczeniami oraz koszty zezwoleń na trekking. Wszystko to mieści się w podanej wyżej cenie wycieczki.
Wycieczka do Nepalu – warta swojej ceny?
Wysokie koszty wycieczki do Nepalu nie są wbrew pozorom podyktowane chęcią olbrzymiego zarobku ze strony biur podróży. Taka jest trekkingowa rzeczywistość. Koszty generuje już sama geograficzna odległość między Polską i Nepalem. Nepal nie jest i nie będzie dla nas tak popularnym kierunkiem podróży, jak np. Chorwacja albo Grecja, więc lotów jest zdecydowanie mniej i żaden z nich nie jest lotem bezpośrednim.
Wycieczka do Nepalu nie może być tania także ze względów bezpieczeństwa oraz prawo obowiązujące w tym kraju. Wydaje się, że taniej byłoby pojechać na własną rękę, bez przewodników, ani krajowych, ani nepalskich. Cóż, taka wyprawa będzie nielegalna! Aby legalnie wędrować po Himalajach w Nepalu, należy skorzystać z usług co najmniej licencjonowanego przewodnika. Na trekking można też udać się z jednym z wielu nepalskich biur podróży (współpracę z nimi najczęściej podejmują już polscy organizatorzy wycieczek, więc turyści wykupują tylko wyjazd i nie muszą martwić się o tę kwestię). To opcja droższa niż przewodnik, ale dużo bezpieczniejsza. No właśnie, dbanie o bezpieczeństwo też kosztuje. W górach nie warto na tym oszczędzać, bo może się to obrócić przeciwko nam. W przypadku sytuacji zagrożenia na górskim szlaku (tego nigdy nie można wykluczyć), biuro podróży ma dużo większe możliwości udzielenia szybkiej pomocy.
A zatem: czy warto jechać do Nepalu i czy wycieczka będzie warta swojej ceny? Nasza odpowiedź może być tylko jedna: tak! Bo w Nepalu na pewno przeżyjesz przygodę swojego życia. A koszty? One muszą być wysokie – taka jest natura trekkingu w kraju odległym o tysiące kilometrów stąd. Świadomy tego stanu rzeczy możesz łatwiej podjąć decyzję, czy wycieczka do Nepalu jest na twoje możliwości i czy masz ochotę podjąć się organizacji takiego przedsięwzięcia.