Kiedy wycięcie migdałków jest konieczne?

Migdałki podniebienne i gardłowy usytuowane są po obu stronach gardła i stanowią część układu odpornościowego każdego z nas. To właśnie one chronią nas przed szkodliwymi drobnoustrojami. Ich położenie nie jest przypadkowe – znajdują tam, gdzie początek swój mają układ pokarmowy i oddechowy – tak ważne, szczególnie w przypadku podatnych na wszelkiego rodzaju infekcje, dzieci.

Co warto wiedzieć o konieczności ich wycięcia i kiedy należy to uczynić?

Jeśli dziecko męczą nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, należy koniecznie skonsultować się lekarzem otolaryngologiem. Migdałki bardzo szybko stać się mogą potencjalnym siedliskiem bakterii, które atakują organizm malucha. Często wystarczy jedynie podanie odpowiednio dobranego antybiotyku i problem znika. W niektórych jednak przypadkach, stosowanie lekarstw nie przynosi zadawalającego rezultatu, a maluch nie przestaje chorować. Gdy zapalenia powtarzają się regularnie i nic nie wskazuje na to, by stan ten miał ulec zmianie, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu wycięcia migdałków.

Kolejnym wskazaniem do tego zabiegu jest przerost migdałków. Pojawia się na skutek licznych infekcji trapiących dziecko. Gdy zauważymy, że maluch oddycha przez nos, śpiąc chrapie oraz często cierpi z powodu zapalenia ucha lub zatok, konieczne udajmy się po lekarską poradę. Przerost migdałków jest bardzo częstą dolegliwością u najmłodszych i może powodować tak poważne konsekwencje, jak niedowaga. Istnieją spore szanse, że przerost pod wpływem leczenia sam ustąpi. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczny staje się zabieg chirurgiczny.

Wokół wycięcia migdałków narosło sporo mitów – warto przed zabiegiem poprosić lekarza
o rozwianie dręczących nas obaw. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a mały pacjent najczęściej wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia. Lekarz przed zabiegiem przeprowadza dokładna analizę stanu zdrowia dziecka, a po operacji maluchowi podaje się leki przeciwbólowe, by zniwelować jej bolesne skutki. Bądźmy dobrej myśli i pamiętajmy, że powikłania po wycięciu pojawiają się bardzo rzadko.

Oceń post