Jak wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Czekając na przyjście dziecka na świat, planujemy całą listę zakupów, a na jej szczycie, zazwyczaj obok wózka, znajduje się łóżeczko. Mimo, iż oferta sklepów z artykułami dziecięcymi jest bardzo szeroka, to wybór odpowiedniego mebla nie należy do najłatwiejszych. Noworodek sypia bardzo dużo, a sen ma bardzo ważne znaczenie dla jego wzrostu i rozwoju, dlatego należy wybrać trwały mebel z wygodnym i zdrowym materacem. Poniżej przedstawimy kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup.

Łóżeczka niemowlęce różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też trwałością, kolorem czy rozmiarem. Najczęściej spotkane na rynku to te o wymiarach 120×60 oraz 140×70 cm. Jeżeli mamy niewielkie mieszkanie, dziecko na co dzień będzie spało w łóżku z rodzicami, albo za jakiś czas planujemy kupno łózka dla dziecka, nie warto inwestować w zakup dużego łóżeczka, ponieważ będzie służyło nam tylko przez chwilę. Natomiast jeżeli wybierzemy większy rozmiar, to gdy maluch podrośnie, można z niego zrobić tapczan, który będzie mu służył nawet do 7 roku życia.

Bardzo ważne jest, aby łóżeczko było stabilne, ponieważ brzdąc będzie się w nim przekręcał, próbował raczkować, siadać i stawać przy barierce. Nie może się ani chwiać, ani trzeszczeć, ponieważ mogłoby się załamać pod skaczącym w nim dzieckiem. Warto zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio wyszlifowany, a tym samym bezpieczny dla dziecka. Wszelkie śrubki lub zaślepki powinny być niewidoczne, aby dziecko ich nie połknęło. Kolejnym ważnym elementem są szczebelki, które powinny znajdować się dość blisko siebie, aby niemowlę nie wsadziło między nie główki, jednakże niezbyt ciasno, żeby mogło wyciągnąć rękę lub nogę. Przydatną funkcją jest możliwość wyciągnięcia niektórych szczebli po to, by dziecko mogło z niego wyjść. Jednak nie mogą one wychodzić zbyt łatwo, bo dziecko mogłoby je samo wyciągnąć. Opuszczany bok łóżeczka jest też przydatny, zwłaszcza na początku rodzicielstwa, gdy noworodek często się budzi, możemy postawić je przy naszym łóżku. Bardzo ważna jest też regulacja wysokości łóżeczka. Najczęściej są to trzy poziomy. Gdy często nachylamy się do noworodka, najwygodniej jest na pierwszym poziomie, gdy dziecko siada, najlepszy jest środkowy, a kiedy zaczyna stawać, należy łóżeczko opuścić do najniższego.

Kiedy już wybraliśmy odpowiednie dla nas i naszego dziecka łóżeczko, pozostaje jeszcze zakup materaca. Na runku jest wachlarz produktów – materace piankowe, kokosowe, gryczane, lateksowe czy sprężynowe. Specjaliści polecają wybór tych średnio-twardych, by dopasowywały się do kształtu dziecka.

 

Oceń post