Wielojęzyczność – jak nauczyć dziecko języków obcych?

 

Znajomość języków obcych jest niezwykle przydatna w dzisiejszym  świecie. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym bardziej spektakularny będzie efekt. A zatem jak zachęcić nasze dziecko do nauki języków obcych?

 

Sprawa jest dość prosta, gdy dziecko wychowuje się w rodzinie dwujęzycznej. Wtedy stosujemy zasadę jeden rodzic – jeden język. Dzięki temu nasz maluch niemal automatycznie uczy się dwóch języków… Oczywiście nie jest to jedyny sposób na naukę. Od najmłodszych lat możemy puszczać dziecku kołysanki w obcym języku. Maluch osłuchuje się z melodią języka. Gdy dziecko podrośnie warto włączyć mu bajki wspomagające naukę języka obcego ( oczywiście w rozsądnych ilościach). Na sklepowych półkach znajdziemy również zabawki interaktywne, które maja za zadanie uczyć dziecko podstawowych słówek i zwrotów.

 

Nauka przez zabawę

Od kiedy zapisać dziecko na zajęcia z nauczycielem języka? Dziecko można zapisać na zajęcia z lektorom nawet w okresie żłobkowym. Angielski w przedszkolu to praktycznie standard. Oczywiście w trakcie takich zajęć dzieci przede wszystkim świetnie się bawią i śpiewają piosenki. Ale właśnie dzięki temu oswajają się z nauką języka obcego.

 

O czym należy pamiętać, gdy rozpoczynamy naukę z naszym dzieckiem?

Po pierwsze nauka języka obcego w tak młodym wieku ma być zabawą. Na obowiązkowe prace domowe przyjdzie czas, gdy nasz maluch pójdzie do szkoły. Po drugie nie oczekujmy od razu spektakularnych efektów. Nasze dziecko nie zostanie od razu poliglotą. Dlatego nie organizujmy mu zajęć z trzech języków obcych na raz. To o wiele za dużo. Dziecko szybko się zniechęci…

 

A co robić, gdy nasze dziecko nie che uczyć się języka obcego?

W takim przypadku warto zapytać dziecko co jest powodem jego niechęci. Być może nie odpowiada mu nauczyciel? Może trzeba zmienić formę zajęć? A może jeszcze to nie ten moment żeby nasz maluch uczestniczył w zorganizowanych zajęciach. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i naciskanie nie ma sensu. Uzyskamy efekt odwrotny od zamierzanego…

 

 

Oceń post