Czy warto mieć swój plan treningowy?

Osoby, które zaczynają ćwiczenia fizycznie nie rzadko podchodzą do tematu bez większego przygotowania. W umysłach wielu Polaków panuje zakorzeniona z dzieciństwa myśl, że nie ważne co się robi- ważne, że się ćwiczy. Może skończyć się na codziennym wykonywaniu ćwiczeń, które w rzeczywistości nie dają oczekiwanego efektu, albo co gorsza dają efekt, ale nie taki jakiego się dana osoba spodziewa. By ćwiczyć efektywnie należy wcześniej przygotować sobie dobry pan treningowy. Plan treningowy to nic innego jak rozkład ćwiczeń na każdy dzień treningowy. Z jego pomocą wykonywanie ćwiczeń będzie o tyle proste, że nie trzeba będzie zastanawiać się jakie ćwiczenie wykonać w następnej kolejności. To duże ułatwienie.

Do wykonania planu treningowego trzeba mieć jednak wiedzę. Różne ćwiczenia dają różne efekty, dlatego najgorszym co można zrobić jest pomieszanie ich w jednym dniu treningowym. Takie działanie nie przyniesie żadnych efektów, a chyba to jest najgorsze na początkach treningu. Może tak bardzo zniechęcić, że dana osoba nie będzie chciała już w ogóle trenować. Dlatego też przed rozpisaniem planu treningowego nie tylko trzeba poznać różne ćwiczenia (żeby nie wykonywać ciągle tylko jednego), ale i wiedzieć jakie jest ich przeznaczenie. To oznacza spędzenie pewnego czasu w internecie na nauce, jednak nie jest to czas stracony. W gruncie rzeczy w perspektywie dłuższego okresu to nawet oszczędność czasu.

Można także skorzystać z pomocy specjalisty. Oczywiście to często kosztuje, ale może być warto. Osoby zajmujące się sportem na co dzień potrafią w kilka chwil rozpisać rozbudowany plan treningowy. Jeżeli ktoś boi się, że nie będzie w stanie zrobić tego samodzielnie, powinien właśnie skorzystać z pomocy kogoś, kto na tym się zna.

Oprócz możliwości stałego kontrolowania swoich ćwiczeń, plan treningowy także pozwala wyznaczyć kiedy mniej więcej można spodziewać się efektów. Rozpisanie ćwiczeń jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli ktoś chce podejść do ćwiczeń na poważnie. Widząc go można być bardziej zmotywowanym przy wykonywaniu ćwiczeń.

Oceń post