W czym pomaga ćwiczenie jogi?

W czym pomaga ćwiczenie jogi

Joga jako forma aktywności fizycznej, bezsprzecznie zdobywa coraz większą popularność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, skąd się wywodzi i czym w rzeczywistości jest. Joga to nie tylko ćwiczenie asan, ale przede wszystkim pochodzący z Indii system filozoficzny i droga do samodoskonalenia. Połączona z medytacją, kontrolą oddechu oraz ascezą, stała się nieodłącznym elementem wielu religii, najczęściej kojarzona jest z buddyzmem i hinduizmem. Joga ma jednak mnóstwo odłamów, a jej fizyczny aspekt stał się sposobem na dawkę ruchu konieczną dla zdrowia. Integralnym elementem jogi jest koncentracja na oddechu i prawidłowym ułożenia ciała. Poszczególne pozycje nazywane są asanami, a wykonywanie ich, przynosi wymierne korzyści dla zdrowia. W czym pomaga ćwiczenie jogi?

– Kształtuje sylwetkę i modeluje prawidłową postawę ciała. Ćwiczenie asan sprawia, że utrzymywanie wyprostowanej postawy wchodzi w nawyk i jest efektem zauważalnym szybko przez niemal każdego praktykującego. Joga wpływa również na mięśnie, rozciągając je i wzmacniając co spawia, że ciało jest smuklejsze i bardziej gibkie.

– Poprawia kondycję fizyczną. Asany. które na początku przygody z jogą wydają się niemożliwe do wykonania, po jakimś czasie stają się normą. Zmienia się więc nie tylko wygląd ciała, ale także jego wydajność. Wpływ na polepszenie kondycji ma również oddech – podczas praktyki jogi uczymy się synchronizacji ruchu z oddechem.

– Przynosi korzyści zdrowotne. Joga pomaga na problemy z kręgosłupem, bóle pleców i barków. Działa korzystnie na pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, dotlenia organizm, poprawia odporność. Wszystkie te zalety sprawiają, że osoby praktykujące jogę cieszą się świetną formą i witalnością nawet w podeszłym wieku.

– Pomaga schudnąć. Tak duża dawka ruchu połączona z ćwiczeniami oddechowymi działa niezwykle stymulująco. Ciało stopniowo staje się nie tylko szczuplejsze ale również bardziej jędrne, a mięśnie lekko uwypuklają się. Joga poprawia także metabolizm, co jest dodatkowym atutem.

– Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Jest to aktywnośc, którą należy wykonywać w skupieniu. Koncentracja na oddechu i prawidłowym ułożeniu ciała pozwala ukoić nerwy, głęboko się wyciszyć i zrelaksować. Z czasem przychodzi większa świadomośc własnego ciała, lepsze samopoczucie. Mięśnie rozluźniają się, mijają chroniczne bóle, co również znacznie poprawia jakość życia.

Joga to aktywność służąca nie tylko wymodelowaniu sylwetki, zrzuceniu nadmiaru kilogramów czy uniknięciu chorób. To również filozofia skupiająca się na zintegrowaniu ciała z umysłem, wprowadzeniu w stan głębokiej relaksacji i skupiająca się na symultanicznym oddechu. Korzyści wynikających z jej praktykowania jest mnóstwo, tak samo jak rodzajów jogi. Każdy może więc znaleźć asany odpowiednie dla siebie – osoby przewlekle chore, z dużą nadwagą czy w podeszłym wieku również mogą ćwiczyć, stopniowo wprowadzając bardziej zaawansowane pozycje. Joga jest więc dla każdego i każdy ma szansę odczuć płynące z niej korzyści.

Oceń post